Vladislava Hujová: Chci, aby Praha 3 zůstala příjemným místem k žití

/ Aktuálně / Vladislava Hujová: Chci, aby Praha 3 zůstala příjemným místem k žití

Vladislava Hujová: Chci, aby Praha 3 zůstala příjemným místem k žití

Přinášíme vám další příspěvek z naší minisérie rozhovorů s reprezentanty TOP 09 na Praze 3. Vladislavu Hujovou asi není třeba nějak sáhodlouze představovat. Již sedmým rokem působí jako starostka městské části Praha 3; vystudovala Vysokou školu ekonomickou a v oboru ekonomickém pracovala až do doby svého vstupu do politiky. Členkou TOP 09 se stala hned po založení strany v roce 2009.

Proč jste členkou TOP09 a čím si vás tato strana získala?

Do TOP 09 jsem se přihlásila hned po jejím vzniku v létě 2009. Nikdy před tím jsem v žádné politické straně nebyla, ale měla jsem vždy pravicové smýšlení. Velmi jsem se styděla za stav naší politické scény, kdy v době našeho předsednictví v EU opozice v čele s panem Paroubkem shodila Topolánkovu vládu, ale zároveň ČSSD odmítla převzít odpovědnost za ČR. Vznik pravicové a nepopulistické TOP 09 jsem velmi uvítala a ve zralém věku jsem se rozhodla, že nebudu jen pasivním kritikem poměrů a pokusím se osobně politicky angažovat.

Jste starostkou na Praze 3 již sedmým rokem. Co vám tato práce dala a co vzala?

Být starostkou Prahy 3, 75 tisícové městské části, je prací časově velmi náročnou, ale na druhou stranu jsem díky této funkci poznala mnoho zajímavých a inspirativních lidí. Naučila jsem se především trpělivosti a jsem ráda, že mohu dokončit projekty, jako jsou rekonstrukce Komenského náměstí, Kostnického náměstí a další investice, protože během čtyřletého období to není většinou možné.

Jaké to je být starostkou? Pozice ženy jako lídra mezi převažujícími muži může být v mnoha ohledech složitá…

Domnívám se, že není rozdíl mezi ženou a mužem v politice, jako v každé profesi někde je více žen a někde mužů. Faktem je, že politika je velmi tvrdá práce a vyžaduje i osobní statečnost a odhodlání čelit často velmi nevybíravým osobním útokům.

Jak se osobním invektivám bráníte?

Co na to říct? Mnohdy se člověk ani nemá jak bránit nebo urputné bránění sebe působí trochu křečovitě. Situaci prostě musíte ustát. Kdybych věřila tomu, co se o mne kolikrát napíše, ani ruku bych si nepodala.

Máte nějakou vizi pro Prahu 3, jakým směrem by se měla vyvíjet?

Byla bych velmi ráda, kdyby Praha 3 zůstala příjemným místem k bydlení, s dostatkem zeleně a veřejné vybavenosti. Základním předpokladem však je vymístit tranzitní dopravu z ulic Prahy 3, a proto usiluji o to, aby co nejdříve byla započata výstavba vnitřního městského okruhu, který v oblasti Jarova svede dopravu do tunelu. Dalším cílem je prosadit vybudování metra D na Žižkov. V neposlední řadě je to i snaha o vybudování pavilonu pro Slovanskou epopej na Vítkově a vytvořit podmínky, aby se Žižkov stal skutečně uměleckou čtvrtí, ve které budou galerie, starožitnictví, restaurace, kavárny a služby příjemné nejen pro rezidenty, ale i pro rozvoj turistického ruchu.

Na jaký nejtvrdší oříšek jste během svého působení na Praze 3 narazila?

Při mém prvním zvolení starostkou v roce 2010 to byla má politická nezkušenost při sestavování koalice. Po sedmi letech zkušeností v komunální politice bych dnes jednala jinak.

A na co jste opravdu pyšná? Co se vám opravdu povedlo?

V první řadě se mi povedlo zbavit městskou část 120 heren, ve kterých v roce 2010 bylo téměř 1600 hracích automatů. Dále se mi podařilo vybudovat na náměstí Jiřího z Poděbrad Informační centrum s galerií nebo kulturní centrum Vozovna a plánuji vznik dalších center, včetně muzea Prahy 3 v Koněvově ulici. Jsem velmi ráda, že lidové slavnosti, jako jsou masopust, pivobraní, Husité na Vítkově a vinobraní, navštěvují tisíce lidí nejen z Prahy 3. Doposud se mi povedlo nasmlouvat s developery téměř 130 milionů korun jako investice do veřejné vybavenosti a podařilo se výrazně zredukovat projekt výstavby na NNŽ. Projekt Čistá trojka zajišťuje operativní řešení odstranění nepořádku v ulicích a je velmi oceňován občany. Do Antigraffiti programu se přihlásilo téměř 1000 majitelů nemovitostí v Praze 3. Po půlročním vyjednávání s památkáři se nám daří postupně získávat povolení k odstranění graffiti a čtyřletý program tak může být spuštěn.

Parlamentní volby dopadly pro TOP 09 a obecně pro většinu demokratických stran neúspěšně. Proč tomu tak je? Myslíte, že mohli představitelé tradičních stran této situaci nějak předejít? Kde udělali chybu?

V dnešní době chaosu světa lidé hledají pevný bod, jistotu a naději. Politikům, kteří záměrně zjednodušují řešení problémů, lidé rozumí a chtějí především věřit, že vše umí zařídit. Opak je však pravdou, ale to ukáže až čas. Stará pravda praví "slibem nezarmoutíš".

Jakým směrem by se podle vás měla TOP 09, aby se opět stala politickým subjektem hrajícím podstatnou roli v rozhodování o směrování této země?

TOP 09 si musí zachovat svůj racionální přístup k řešení problémů a především dělat osvětu EU. Jsme malou zemí ve střední Evropě a zapojení do EU nám přináší více pozitiv než záporů a to musíme lidem trpělivě vysvětlovat.

Jedinou stranou (kromě ANO a SPD), která v těchto volbách slavila úspěch, je Česká pirátská strana. Ta funguje již několik let v různých sdruženích a koalicích většinou na komunální úrovni. Máte osobní zkušenost, jak se s jejími členy spolupracuje a jaké jsou jejich priority?

Piráty považuji za společenství vzdělaných lidí, kteří by rádi vnesli do řízení státu systém, ale to především předpokládá zjednodušení našich právních předpisů a celého legislativního procesu. Vnímání života převážně přes displej počítače může vést ke zjednodušování, sociálnímu inženýrství a idealizování si marxistických teorií.

Blíží se prezidentské volby. Máte svého favorita na příštího prezidenta?

Česká republika by si zasloužila důstojného prezidenta. Já budu volit pana profesora Jiřího Drahoše.

Co považujete za nezbytné pro to, abyste mohla vést hezký a naplněný život.

Především zdraví.

Děkuji za rozhovor.


Publikováno: 27. 11. 2017 Sekce: Aktuálně

22. 1. 2018

Praha 3 má novou mateřskou školu

Na Třebešíně v Praze 3 vznikla nová školka s kapacitou šedesáti dětí. Nyní čeká školka na vybavení nábytkem a doplňky a děti se do…

7. 1. 2018

Představujeme členy regionálního výboru TOP 09 na Praze 3

Na podzim 2017 byl zvolen nový regionální výbor TOP 09 v Praze 3. Se staronovým předsedou Martinem Dlouhým a starostku Vladislavu…