Komentáře a názory

/ Komentáře a názory

26. 2. 2018

Jaroslava Suková: Učitelé si zaslouží úctu

Světový den učitelů je 5. října, ale v České republice spadá Den učitelů na 28. březen, tedy na výročí narozenin J. A. Komenského. Skrze dílo, myšlenky a učení patrona českého školství čerpá moderní pedagogika dodnes... Mají ale učitelé opravdu co slavit?

26. 2. 2018

Vladislava Hujová: Metra D se na Žižkově nevzdáme

Příprava velkých dopravních staveb, jako je vnitřní a vnější dopravní okruh Prahy nebo metro, je velmi náročný dlouhodobý proces, který by měl probíhat kontinuálně. Stávající vedení Prahy nechalo tzv. odborně ověřit, že metro D na Žižkov vést nemá a trvale je možné zajistit obsluhu celého území tramvajemi.

31. 1. 2018

Martin Brožek: Jsem rád, že se Žižkov rozvíjí

V prosinci jsem se stal zastupitelem městské části Praha 3 za TOP 09, kdy jsem nahradil odstoupivšího Martina Dlouhého. Z hlediska práce na radnici však nejsem nováčkem. 

23. 1. 2018

Vladislava Hujová: Osudové osmičky v historii Žižkova

Ve vnitrobloku panelových domů mezi ulicemi Ondříčkova a Kubelíkova stojí pamětní kámen, který hrdě hlásá, že v roce 1978 byla zahájena přestavba Žižkova. Ve skutečnosti se však jedná o náhrobní kámen Žižkova, který odstartoval asanaci, která brutálně zasáhla do celé urbanistické struktury a část dolního Žižkova proměnila v panelákovou čtvrť. 

3. 1. 2018

Vladislava Hujová: Vážené dámy, vážení pánové

Konec starého a začátek nového roku svádí k bilancování. Jsem ráda, že se začínají realizovat velké projekty, které nelze splnit během jednoho funkčního období. Veřejné investice ve výši téměř jedné miliardy korun budou běhen následujících dvou let směřovat do zanedbaného dolního Žižkova, který byl dlouhodobě neprávem opomíjen.

27. 12. 2017

Miroslav Fabík: Sport a dotace na trojce

Pro letošní rok se opět budeme snažit zvýšit počet mladých lidí, seniorů, ale i hendikepovaných občanů, aby začali sportovat. Je důležité, aby se jednalo o pravidelné sportování. Alarmující jsou statistiky především u mládeže – v této kategorii sportuje zhruba 20 % dívek, chlapců 25 % a z toho kolem věku 11 let má každý pátý chlapec nadváhu. 

27. 12. 2017

Vladislava Hujová: Rok ve znamení osmiček

Začíná nový rok. Oproti jiným rokům má ale tento možná skrytou symboliku. Na konci je totiž osudová osmička, která měla pro náš národ ve 20. století osudový význam. Připomeneme si rok 1918, ve kterém skončila první světová válka a na troskách Rakouska-Uherska vzniklo demokratické Československo. 

4. 12. 2017

Simeon Popov: Bilance

Zase nám končí další rok. Je čas opět vyhodnotit, zda jsme jej prožili užitečně, a proto je vhodné si udělat rekapitulaci. Do činnosti městské části Praha 3 patří mimo jiné i správa majetku a poskytování služeb s tím spojených.

1. 12. 2017

Vladislava Hujová: Vážení občané

adventní čas, který zbývá do Vánoc, Vám přeji prožít bez shonu a starostí. Vánoce jsou krásným obdobím v roce, na které se těší děti, ale i každý z nás. Připomínáme si narození Ježíše Krista, těšíme se na vánoční atmosféru, kterou si přejeme prožít v kruhu našich nejbližších.

30. 10. 2017

Jan Materna: Privatizaci bytů je třeba dokončit

Privatizace bytů v domech městské části konečně pokračuje. Rada městské části schválila záměr prodeje bytů v ulicích Jeseniova, Sabinova a Českobratrská, kde se dokončují opravy domů a většinou se čeká jenom na kolaudaci stavby. 

11. 10. 2017

Vladislava Hujová: Volby se blíží

Je to tu zas, opět máme zvolit na několik let směr naší budoucnosti. Mnozí z Vás už možná přemýšlí, zda k volbám vůbec půjdou. Právo volit je právo, kdy se můžeme rozhodnout podle své vůle a svého nejlepšího svědomí. 

11. 10. 2017

Jaroslava Suková: O dotacích by měli rozhodovat občané a ne politické zájmy

Dotace jsou finanční pobídky určené jednotlivým neziskovým subjektům působícím v Praze  3. Pro rok 2018 je plánováno rozdělit 16,5 milionů korun z  radniční pokladny. 

26. 9. 2017

Vladislava Hujová: Nové informační centrum na dolním Žižkově

Koněvova ulice a celý dolní Žižkov byl v minulosti neprávem opomíjený, ať už architektonicky, nebo kulturně. Naši nejrušnější ulici čeká komplexní rekonstrukce, která celou oblast zvelebí. 

30. 8. 2017

Martin Dlouhý: I Praha 3 může být turisticky zajímavá

Svobodný pohyb lidí a stále ekonomicky silnější lidé z jiných světadílů jsou trendy, které zvyšují turismus ve světě. Důsledkem toho se turisticky oblíbená města stávají přeplněná. Je to trochu paradox, že se bráníme přílivu turistů, tedy přílivu peněz. 

25. 7. 2017

Vladislava Hujová: Magistrát a metro D na Žižkov

Z důvodu ekonomické nevýhodnosti nemají České dráhy a ani jejich partner Sekyra Group zájem rekonstruovat památkově chráněnou budovu NNŽ a vybudovat zde kulturně vzdělávací centrum.

29. 6. 2017

Vladislava Hujová: Kafka je inspirací pro památkáře?

Během posledního půl roku se osobně setkávám s majiteli nemovitostí, kteří se přihlásili do Antigraffiti programu. Lidé si váží historického dědictví a architektonického přístupu konce 19. století při budování Žižkova a trochu pozdějšího budování Vinohrad. 

30. 5. 2017

Jan Vokál: Parkování na Chmelnici a Jarově

V mnou psaném posledním fóru Radničních novin jsem krom jiného psal o nepříliš šťastném systému placeného stání na Praze 3. 

30. 5. 2017

Jaroslava Suková: Vážení rodiče

konec školního roku je důležitým datem. Děti se již těší na prázdniny a s vysvědčením si odnášejí poznatky, ale také zážitky z průběhu deseti měsíců. 

2. 5. 2017

Miroslav Fabík: Sport na Trojce

Jsme něco málo za polovinou volebního období, a tak bych chtěl sumarizovat předešlé období ve sportu v naší městské části. Sportovní komise v roce 2014 evidovala na Praze 3 celkem 21 sportovních oddílů a ke dnešnímu dni jich máme 33, což je asi třicetiprocentní nárůst. 

3. 4. 2017

Simeon Popov: Zákony pouze pro někoho

Poslední tři roky zažíváme v České republice značně sílící tendenci nerespektovat právní předpisy, základní pravidla chování a společenských vztahů. Některé politické strany a politici nerespektují rozhodnutí soudů či obcházejí, nebo dokonce porušují zákony. 

2. 3. 2017

Jaroslava Suková: „Čtu si, nemusím, ale chci“

Zamyslíme-li se v dnešní době nad touto větou, každý z nás si musí přiznat, že vyjádření tohoto stavu by bylo rajskou hudbou pro naše uši. Děti rády upřednostňují trávení volného času se smartphonem, tabletem či počítačem, než aby sáhly po knize.

30. 1. 2017

Jan Vokál: Rezonující témata

V poslední době slýchám zejména následující stesky obyvatel Prahy 3. Od 1. září 2016 došlo k rozšíření parkovacích zón i na Chmelnici a Jarov. Zóny zřizuje Magistrát hlavního města, nicméně návrh umístění jednotlivých typů zón zpracovává městská část. 

31. 12. 2016

Martin Dlouhý: Praha 3 žije svým životem

Jako zastupitel na Praze 3 a zároveň zastupitel hlavního města mám možnost porovnat, jak se vyvíjí naše městská část v porovnání s celým hlavním městem. Bohužel musím konstatovat, že na hlavním městě často vládne nejistota, chaos, nekoncepčnost.

29. 8. 2016

Jan Vokál: Kdo za to může?

Před nedávnem došlo k výstavbě billboardu společnosti JCDecaux na ulici Jana Želivského poblíž základní školy Jeseniova. 

4. 7. 2016

Vladislava Hujová: Hrrr na Vítkov!

Žižkov je neoddělitelně spjat s husitstvím, a to nejen díky bitvě na Vítkově, která proběhla 14. července 1420, ale také díky Karlu Hartigovi, prvnímu starostovi Žižkova, jehož zásluhou ulice a náměstí nesou jména související s touto dobou.

1. 6. 2016

Miroslav Fabík: Fotbalový turnaj pro mateřské a základní školy z Prahy 3

Začátkem května proběhl ve spolupráci MČ a Viktorky Žižkov již 3. ročník fotbalového turnaje o putovní pohár Františka Josefa I. pro děti ve věku 5–7 let v rámci oslav povýšení Žižkova na město. 

3. 5. 2016

Simeon Popov: Kdo má pravdu?

Je prázdná budova důvodem, aby 50 lidí vzalo spravedlnost do svých rukou a ve jménu vyššího dobra obsadili majetek nás všech? Postačí názor 200 lidí či program nějakého sdružení?

3. 5. 2016

Jan Materna: Vážení spoluobčané

Vzhledem k častým dotazům týkajícím se dalšího průběhu privatizace bych využil této příležitosti k podání aktuálních informací.

4. 4. 2016

Klub zastupitelů za TOP 09: V první linii

Členka TOP 09 v Praze 3 a kandidátka do zastupitelstva v naší městské části MUDr. Zuzana Bonhomme Hankeová (na snímku) se nedávno vrátila ze své první mise v jordánském Ammánu, kde jako lékařka - anestezioložka pomáhala při operacích uprchlíků zraněných za syrské války. 

1. 2. 2016

Vladislava Hujová: Regenerace Lupáčova - policejní šetření pokračuje

V listopadu 2015 byla městská část Praha 3 informována, že Policie ČR odkládá trestní oznámení, které se týkalo projektu „Regenerace Lupáčova".

1. 2. 2016

Jaroslava Suková: Vážení rodiče

Konec ledna se každým rokem pro mnoho šestiletých dětí stává významným obdobím. A to proto, že jdou poprvé do školy. Sice zatím k zápisu, ale už se jednou nohou cítí být prvňáčky. V Praze 3 se zápisy do 1. tříd uskutečnily 20. a 21. ledna 2016.

21. 12. 2015

Jan Vokál: Praha 3 se stává dobrou adresou

Shodou okolností jsem přišel na řadu napsat pár vět právě do čísla, které vyjde chvíli před koncem roku 2015. Nabízí se tedy krátké ohlédnutí.

30. 11. 2015

Jan Materna: Investiční rozpočet

V příštím roce dojde v souladu s prioritami vedení radnice opět ke snížení běžných výdajů, které radnice vydává na svůj provoz. Tyto náklady budou plně pokryty z příjmů běžného roku. 

2. 11. 2015

Martin Dlouhý: Stejná pravidla pro nájemníky

Během privatizace bytového fondu v naší městské části se někteří z nájemníků rozhodli nevyužít možnosti koupit si byt, ve kterém bydlí. To bylo samozřejmě jejich svobodné rozhodnutí, které je třeba respektovat. 

2. 11. 2015

Vladislava Hujová: Sportovně relaxační zóna Prahy 3

Zelený pás Vítkov – Pražačka – Balkán, který tvoří severní hranici Prahy 3 svoji velikostí, zabírá přes deset procent rozlohy městské části. Tato krásná zelená plocha v centru města vybízí k tomu, aby zde především obyvatelé Prahy 3 trávili svůj volný čas.

1. 10. 2015

Vladislava Hujová: Nakažlivá nemoc v ŽnS

Pomoc handicapovaným dětem a jejich rodinám je velmi chvályhodnou a potřebnou věcí, která si zaslouží uznání nás všech, proto jsem již před dvěma lety nabízela paní Mgr. Martině Chmelové umístění Alfa Humanic Servis do nebytových prostor Na Vrcholu 25. 

2. 9. 2015

Vladislava Hujová: Píši otevřený dopis vládě

Boj s černými hernami není jen abstraktní pojem, je zcela konkrétní a pro všechny nezbytný. Nebezpečí hazardu bez kontroly se může dotknout každého z nás, nejen rodin hráčů, které se mohou díky jednomu člověku propadnout až na sociální dno.

27. 6. 2015

Jan Vokál: Příspěvkové organizace a rozpočet

Již nějakou dobu si zodpovědní zastupitelé Prahy 3 lámou hlavu nad tím, jak se vyrovnat v příštích letech s predikovaným výrazným propadem rozpočtových příjmů. 

27. 6. 2015

Jaroslava Suková: Neziskovky nabízejí i program na léto

K neziskovým organizacím mám velmi blízko, a to nejen proto, že tato gesce je v mé kompetenci na radnici, ale téměř deset let jsem se prostřednictvím občanského sdružení Osvěta věnovala pomoci seniorům a handicapovaným.

1. 6. 2015

Jaroslava Suková: Ach, ta mladá generace

Budování bezbariérových přístupů ve školách je jedním z úkolů, které musí radnice dle novely školského zákona zabezpečit, pokud se do školy přihlásí handicapované dítě. 

29. 4. 2015

Jan Materna: Prioritou je zkvalitnění veřejného prostoru

Za významnou součást naší městské části považuji její zelené plochy. Nejedná se ovšem pouze o dobře známé parky typu Parukářka nebo Židovské pece, na kterých již v tuto chvíli probíhají práce vedoucí k jejich dalšímu zkvalitnění.

29. 3. 2015

Simeon Popov: Ohlédnutí

Musím se hned na začátku přiznat, že jsem hodně dlouho přemýšlel, co bych Vám, čtenářům, mohl v 1500 znacích sdělit. Informací o dění na MČ Praha 3 a v jejích orgánech již dnes dostáváte nesčetně, a to i zásluhou práce zastupitelů z předešlého volebního období.

29. 3. 2015

Jan Materna: Úsporný rozpočet schválen

Vážení spoluobčané, hlavním tématem březnového zastupitelstva MČ byl rozpočet. Jedním ze zásadních, předvolebních slibů TOP 09 bylo snižování běžných nákladů na provoz úřadu MČ optimalizací všech jeho činností. 

27. 2. 2015

Martin Dlouhý: Lepší veřejný prostor na Praze 3

Lednové zasedání výboru pro územní rozvoj bylo mimo jiné věnováno došlým žádostem o dary a žádostem o poskytnutí vratných finančních částek z Fondu obnovy a rozvoje. 

30. 1. 2015

Vladislava Hujová: Otevřenost radnice není jen politickou frází

Praha 3 má přes 70 tisíc obyvatel, kteří bydlí na poměrně malém území, a proto máme všichni k sobě blízko. 

30. 11. 2014

Vladislava Hujová: Budeme dál naslouchat občanům

Konec každého roku je spojený s bilancováním a očekáváním, co přinese ten příští. O to více se toto hodnocení sluší udělat v roce, kdy v říjnu proběhly komunální volby.

17. 5. 2018

Jiří Ptáček: Uzavírka Husitské mohla být kratší, kdyby to Praha po zhotoviteli vůbec chtěla

Husitská rekonstrukci potřebuje a zácpy jsou nutné zlo. Jenže to má háček. Taky vám připadá, že se u nás všechny rekonstrukce…

15. 5. 2018

TOP 09 a Starostové jdou v Praze 3 do voleb společně

Včera si představitelé TOP 09 a Starostové definitivně podali ruce a podepsali "Memorandum o společném postupu pro volby do…