Martin Dlouhý: Na TOP 09 si vážím toho, že nepodléhá populismu
/ Aktuálně / Martin Dlouhý: Na TOP 09 si vážím toho, že nepodléhá populismu
Přinášíme vám rozhovor s Martinem Dlouhým, předsedou pražské TOP 09 a TOP 09 Praha 3. Martin je členem Zastupitelstva na Praze 3 i na magistrátu. Povídali jsem si nejen o jeho pedagogické profesní dráze na Vysoké škole ekonomické, ale také o výzvách, které s sebou přináší působení v komunální politice.
Proč jste členem TOP 09 a čím si vás tato strana získala?
Chtěl jsem se aktivně zapojit do politického dění a právě v ten okamžik vznikla TOP 09, která přišla s rozumným programem. Na TOP 09 si vážím toho, že nepodléhá populismu, prostě si trvá na svém. Vyjadřuje to současné volební heslo „neuhneme“. Taky jsem tu potkal mnoho zajímavých lidí a mnoho z nich považuji za své přátele.
Jak zvládáte své pracovní tempo? Jste v Zastupitelstvu hlavního města Prahy i v Zastupitelstvu Prahy 3. Navíc jste předseda pražské TOP 09 i předseda místní organizace TOP 09 na Praze 3.
V obou zastupitelstvech jsem řadovým zastupitelem, nikoliv uvolněným členem rady, takže se to stihnout dá. V minulém období jsme nechtěli kumulovat funkce, takže každý kandidoval jen do jedné. Ale život nám ukázal, že je dobré, aby někteří lidé seděli na obou židlích kvůli přenosu informací, což v minulosti trochu vázlo. Předsedou pražské TOP 09 jsem se stal teprve loni na podzim a zatím je to zvládnutelné. Pokud by se ukázalo, že nikoliv, tak bych z některé z funkcí odstoupil. Nechci být sběračem funkcí. Kdybych byl zvolen do parlamentu, tak bych se některých funkcí určitě vzdal.
Pracujete na Vysoké škole ekonomické, čím se tam zabýváte?
Jsem na Fakultě informatiky a statistiky. Přeloženo do lidského jazyka, učím o využití matematiky a statistiky v ekonomii a managementu. Například určení optimálního počtu pokladen, tak aby byly fronty krátké, nejkratší cesta mezi dvěma místy pro snížení spotřeby pohonných hmot, výběr nejlepší varianty podle více kritérií a tak dále, to jsou všechno matematické úlohy, které mají ekonomický význam.
A dá se vůbec srovnat profese politická a „učitelská“? Cítíte se být více pedagogem nebo politikem?
Já bych ty profese nijak nesrovnával. Každá má svá specifika. Když jsem na škole, jsem pedagogem, když na radnici, tak politikem. Ke svému překvapení jsem zjistil, že dokáži relativně dobře přepínat z role do role.
Pojďme se vrátit k vašemu působení na Praze 3. Na co jste opravdu hrdý? Co považujete za úspěch vaší koalice a co vám naopak působí vrásky?
Rád se dívám na věci z větší perspektivy. A z tohoto pohledu jsou největší výzvy pro Prahu 3 budoucnost oblasti Nákladového nádraží Žižkov a dlouhodobý proces revitalizace „dolního“ Žižkova. Tyhle dvě záležitosti totiž mohou významně změnit charakter celé městské části. A co se nám povedlo? Radnice nyní pořádá mnoho veřejných diskusí s občany o různých stavebních projektech, to dříve nebývalo. Zrušily se tři zbytečné akciové společnosti. Momentálně se například rozjíždí program Antigraffiti, program Čistá trojka už funguje. Na druhé straně Nákladové nádraží je jakoby zakleté. Pro Prahu 3 je to ovšem těžké, není vlastníkem, takže nemůže dění ovlivňovat přímo.
Chápu. Máte ale nějakou představu, jak se k těmto problematickým záležitostem, jako je např. budoucnost Nákladového nádraží Žižkov, postavit? Určitě je to téma, které veřejnost zajímá.
Praha 3 nemá k pozemku žádná majetková práva, nemá ani miliardy, které budou potřeba pro jeho budoucnost. Přesto je Praha 3 dlouhá léta velice aktivní, je u všech jednání, z nichž mnohé sama iniciovala. Nemyslím si proto, že by postoje Prahy 3 byly chybné, jen se těžko vysvětluje, že Praha 3, dodám bohužel, není tím nejdůležitějším hráčem. Nyní přišel magistrát se záměrem nádraží koupit, což by zcela změnilo situaci, protože s magistrátem by se městská část snadněji domluvila. Nevím však, jestli existuje zájem nádraží městu prodat.
Blíží se parlamentní volby. Jakých osobností z TOP 09 si opravdu vážíte a domníváte se, že by mohly oslovit veřejnost, potažmo stávající i nové voliče? Je TOP 09 životaschopná strana budoucnosti?
Nebudu jmenovat Karla Schwarzenberga a další lidí z vedení, spíše se podívám do Prahy. Vážím si Františka Laudáta a Daniela Korteho, kteří pražskou topku vybudovali od základů, a to s námi nezkušenými nováčky. Velký tah na branku z těch „mladších“ má Markéta Adamová a Martin Plíšek, kteří se díky aktivitě v parlamentu stali veřejné známými. Na magistrátu pak topku táhne především duo Václav Novotný a Jirka Nouza. Také díky těmto lidem vidím TOP 09 jako stranu s budoucností.
Ve veškerých průzkumech veřejného mínění vítezí hnutí ANO. Chápete, v čem tkví jeho úspěch? Domníváte se, že Andrej Babiš byl dobrý ministr financí, který svému oboru rozumí?
Dobrý ministr financí se pozná především v časech, když je peněz málo. Andrej Babiš měl to štěstí, že jeho funkční období bylo obdobím ekonomického rozvoje. Nechci ho tedy prvoplánově odsuzovat, ani chválit. Velká podpora Babiše a hnutí ANO mě velmi překvapuje. Částí je to nespokojeností s tradičními stranami, částí tím, že ANO nemá ideově zakotvený program, ale populistickou marketingovou strategii. Proto si lidé musí uvědomit, že vlastně neví, co volí, takže mohou být velice nemile překvapeni.
Další volby, které nás v blízké době čekají, jsou ty prezidentské. Máte již vybraného svého kandidáta na prezidenta?
Hodně členů TOP 09 podporuje pana Jiřího Drahoše. Já ho také vidím jako vhodného kandidáta na prezidenta. Jeho slabinou je ovšem menší politická zkušenost. Nutno ovšem dodat, že dnes všechny prezidentské kandidáty ještě neznáme. Třeba nás čeká nějaké překvapení.
Děkuji za rozhovor.