Aktuálně

/ Aktuálně

19. 4. 2024

Jan Materna: Oprava garáží ve Vinohradské ulici: Nový život pro nevyužívané prostory

Jan Materna: Oprava garáží ve Vinohradské ulici: Nový život pro nevyužívané prostory

Městská část brzy dokončí jednu z důležitých investičních akcí v oblasti parkování. Garáže ve Vinohradské ulici (ve vnitrobloku Vinohradská 114, 116), které byly desítky let nevyužívané, se brzy opět otevřou veřejnosti. Tyto podzemní garáže, postavené v 80. letech minulého století, sloužily občanům po mnoho let, ale posledních 15 let jsou uzavřené a postupně chátraly. Důvodů bylo hned několik, ale především šlo o nevyhovující stav. Garáže byly v havarijním stavu a velikost parkovacích míst z 80. let již nevyhovovala současným požadavkům.

9. 4. 2024

Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Jako předseda dopravní komise a výboru pro územní rozvoj se snažím využít průniku těchto dvou gescí a přicházím s projektem revitalizace vnitrobloků. Hlavním tématem bude jejich využití pro potřeby parkování aut, aby se ulevilo ulicím a současně se využil prostor nad auty pro volnočasové aktivity obyvatel přilehlých domů. Ideální by bylo využít střechu například jako komunitní zahradu, dětské hřiště, případně pro jakékoliv jiné aktivity zpříjemňující život místním obyvatelům. Cílem je vznik studie, která má sloužit nejen jako podklad pro případnou budoucí realizaci, ale i jako inspirace pro ostatní vnitrobloky a SVJ na Praze 3. Pro zpracování studie jsme vybrali objekt garáží v Biskupcově ulici, který je v majetku MČ Praha 3. Jedná se o bývalé nevyužívané sklady, které byly v minulosti předělány na nepříliš efektivní parkování.

4. 3. 2024

Robert Pecka: Nové stromy na Vackově

Robert Pecka: Nové stromy na Vackově

Vackov je lokalita, která se nachází ve východní části Žižkova mezi Jarovem a Malešicemi. Místo, které zástavbou připomíná spíš nějakou vesničku někde za Prahou, kterou kdysi bývalo. Začátkem minulého století obyvatelé Prahy podnikali v neděli výlety a navštěvovali místní zahradní restauraci, kterou ještě nedávno připomínaly vzrostlé kaštany. Přes venkovský charakter, kdy každý z domů má malinkou zahrádku, tu nenalezneme mnoho veřejné zeleně, což bývá problém obzvlášť v horkém letním období.

25. 2. 2024

Připomínáme si památku obětí komunistického režimu

Připomínáme si památku obětí komunistického režimu

Na 25. únor připadá smutné výročí, a to konkrétně převzetí moci komunistickou stranou v roce 1948, tzv. "Vítězný únor" byl však velkou prohrou českého národa a znamenal smrt tisíců lidí ve vykonturovaných procesech či komunistických lágrech a pronásledování a věznění pro statisíce dalších, kromě konce jakékoliv svobody znamenal převrat taky likvidaci kdysi prosperující československé ekonomiky. 

19. 2. 2024

Setkání k rekonstrukci Jiřího z Poděbrad

Setkání k rekonstrukci Jiřího z Poděbrad


Dnes proběhlo setkání se starostou Michal Vronským a radním Jiřím Ptáčkem výjimečně v Infocentru Prahy 3, protože hlavním tématem byla rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad. Setkání se zúčastnilo mnoho občanů, a ty nejzajímavější dotazy zde zodpovíme i zde:

 

12. 2. 2024

Zachraňte lavičky z Jiřáku

Zachraňte lavičky z Jiřáku

Vždycky jste chtěli mít pravou /II lavičku? Tak teď konečně máte příležitost! V rámci rekonstrukce naměstí Jiřího z Poděbrad byly odmontovány původní lavičky. Část se použije na jiných místech Prahy 3 a zhruba 25 kusů je k dispozici zdarma k rozebrání. Nechceme nic zbytečně vyhazovat, proto je nabízíme všem k rozebrání.
Kdo má zájem, nechť si je vyzvedne tuto středu (14.2.) či čtvrtek (15.2.) vždy mezi 16:00-17:00 za kostelem. Přesně na tomto místě - https://mapy.cz/s/purujavobo
Každý zájemce může dostat maximálně dva kousky. Pokud se vše rozebere ve středu, ve čtvrtek už přirozeně nic nebude. Doufáme, že všechny lavičky najdou nové majitele a místo toho, aby skončily na sběrné dvoře, tak budou občanům sloužit ještě dlouhá léta.

2. 2. 2024

Váha na Tachovském náměstí je opět v provozu!

Váha na Tachovském náměstí je opět v provozu!

Příčinou nefunkčnosti váhy na Tachovském náměstí byla prasklá bakelitová nádobka na olej.
Dnes proběhla výměna této součástky za nově vysoustružený nerezový díl.
Provedla jí odborná firma se specializací na historické mechanismy.
Važme si (doslova) tohohle našeho skvostu ve veřejném prostoru, sousedé.

27. 1. 2024

Připomínáme si oběti holokaustu

Připomínáme si oběti holokaustu

Pod heslem We Remember jsme si 27. ledna připomněli Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Na Praze 3 nám tyto události připomínají například Stolpersteiny (kameny zmizelých), věděli jste, že v současnosti je na území Prahy 3 34 takových kamenů. Pokud se ve vašem okolí nacházejí nějaké Stolpersteiny, zastavte se u nich, očistěte je a uctěte tak památku obětí. Náš zastupitel Robert Pecka si takto "adoptoval" kameny v Krásově ulici a když jde kolem na úřad, tak se u nich zastaví. Každá vzpomínka je důležitá a pomáhá, aby se hrůzy minulosti již neopakovaly. 

14. 1. 2024

Michal Vronský: Dostatek školních kapacit i kvalita vzdělávání

Michal Vronský: Dostatek školních kapacit i kvalita vzdělávání

V příštím školním roce dokončíme dva důležité projekty. Jde jednak o lesní školku, která vznikne v parku Kapslovna a která doplní paletu přístupů předškolního vzdělávání na Praze 3. Druhou školku otevřeme na Vackově s kapacitou dvou tříd. Inspirována bude pedagogickým přístupem Začít spolu. Jde o první školku, kterou v rámci příspěvku na veřejnou vybavenost postavil pro Prahu 3 developer. Na konci června dokončíme nástavbu ZŠ Jeseniova, díky níž vzniknou dvě nové specializované učebny a dojde i k rozšíření školní družiny, jejíž kapacita je dnes nedostačující. ZŠ Jeseniova se týká i pilotní projekt pro-kognitivního osvětlení, jehož intenzita a barva světla jsou vhodnější pro výuku a vnímání dětí.

3. 1. 2024

Konec výherních automatů na Praze 3

Konec výherních automatů na Praze 3

Se začátkem roku skončila licence všem výherním automatům v Praze, tedy i na Praze 3. U nás se to týká celkem čtyř kasin (Husitská 66, Prokopova 17, Hartigova 112 a Hartigova 214). Omezení se týká konkrétních hracích přístrojů a nikoliv provozoven. Ty mohou fungovat dál, jen v nich nebude možné provozovat automaty, ale pouze tzv. živou hru (ruletu nebo bingo). Tento druh hazardu patří k málo oblíbeným a žádnému z kasin by se dlouhodobě nemělo vyplatit držet provoz bez výnosných automatů.

9. 12. 2023

Adventní rybí polévka

Adventní rybí polévka

K Vánocům neodmyslitelně patří i tradiční rybí  polévka. Na té jste si dnes mohli pochutnat na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde ji rozlévali i náš starosta Michal Vronský a zastupitel Robert Pecka. Velké poděkování patří kuchařkám ze ZŠ nám. Jiřího z Poděbrad, které polévku uvařily. Tradiční akci jsme si užili, věříme že polévka udělala radost všem a těšíme se zase za rok. 

13. 11. 2023

Petra Sedláčková: Pracujeme na lepším veřejném prostoru Prahy 3

Petra Sedláčková: Pracujeme na lepším veřejném prostoru Prahy 3

Rozšíření tramvajového ostrůvku v Biskupcově vyvolalo obrovskou pozitivní odezvu. Kdo se tam ráno pohybuje, dobře ví proč. Posilujeme tím bezpečnost i kvalitu cestování MHD. V polovině listopadu dojde k rozšíření druhé zastávky směrem k metru Želivského.

Do projektu poslední etapy revitalizace Hartigovy ulice jsme nově prosadili i několik stromů, které zpříjemní frekventovaný uliční prostor. Realizace začne příští rok v dubnu.

11. 11. 2023

Připomínáme si válečné veterány

Připomínáme si válečné veterány

11. listopad je od konce 1. světové války vnímán jako Den válečných veteránů a obětí válek. Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku mající svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko města Ypres.

 

5. 11. 2023

Jiří Ptáček: Pořídili jsme hrobku, v říjnu jsme pohřbívali potřetí

Jiří Ptáček: Pořídili jsme hrobku, v říjnu jsme pohřbívali potřetí

U každého, kdo v Praze 3 zemře a nemá ve svém okolí někoho blízkého, který by se postaral o jeho důstojný pohřeb, přijímá tuto úlohu poslední služby městská část. A zdaleka nejde jen o lidi bez domova. Opuštěných lidí je mezi námi víc, než si někdy dokážeme připustit. A právě proto jsme loni pořídili obecní hrobku. Ta byla rekonstruována a osazena nápisem Občané Prahy 3. Je nedaleko hlavní brány na Olšanských hřbitovech. Změnili jsme tak letitou praxi, kdy byl popel zemřelých mísen se zemí a bez obřadu umisťován do hrobky pohřební firmy.

3. 10. 2023

Petra Sedláčková: Stromy, hřiště, vnitrobloky? Správná, nikoliv zelená politika

Petra Sedláčková: Stromy, hřiště, vnitrobloky? Správná, nikoliv zelená politika

Stromy. Těch ve městě není nikdy dost. Jenže to není ani parkovacích míst. To vytváří rádoby politický souboj parkování vs. stromy, ve kterém „jedni chtějí město zalít betonem a druzí by místo parkovišť a silnic vysázeli hustý les“. To je samozřejmě pitomost a zjednodušení ze sociálních sítí.

13. 9. 2023

Společná fotografie obou týmů

Volejbalové klání s opozicí

Včera jsme se ještě "utkali" s opozicí v zastupitelských lavicích, dnes už jsme se střetli na volejbalovém hřišti. Jsme rádi za to, že na trojkové radnici máme přátelské vztahy a po bitvě v lavicích spolu dobře vycházíme a potkáváme se pak nejen na volejbalových hřištích. Děkujeme všem za účast a těšíme se na další setkání, ať už na hřišti, na radnici nebo kdekoliv jinde na naší krásné městské části. 

1. 9. 2023

Michal Vronský: Znečišťování parku či chodníku je třeba řešit hned, ne zítra

Michal Vronský: Znečišťování parku či chodníku je třeba řešit hned, ne zítra

Letní sezóna svádí k odpočinku v parku či zahradních restauracích. Stejně tak i osoby bez přístřeší vyhledávají některá místa k pravidelnému setkávání. Kromě bezproblémového sezení na lavičce to s sebou přináší i znečištění, pokřikování nebo ztíženou průchodnost. Mám pochopení pro složité životní situace, ale některé projevy tolerovat nelze. Například na zastávce Lipanská to občas připomíná „trestnou uličku“. 

16. 6. 2023

Petra Sedláčková: Zóny 30 jako obraz společnosti. Jde opravdu o rychlost?

Petra Sedláčková: Zóny 30 jako obraz společnosti. Jde opravdu o rychlost?

Zavádění zón, v nichž bude rychlost provozu omezena na 30 kilometrů v hodině, je jedním z témat, která rezonují mezi námi obyvateli Prahy 3. Zastánci argumentují větší bezpečností v ulicích, snížením hluku a emisí. Odpůrci jsou už alergičtí na další omezování a termín zklidňování dopravy působí na řadu z nich jako příslovečný červený hadr na býka. Za sebe mohu říct, že to není téma, na kterém bych chtěla vést ideologické boje. Podstata problému je dle mého soudu jinde. Za klíčové totiž považuji to, jakým způsobem jsme nebo spíše nejsme vůči sobě navzájem tolerantní a ohleduplní. Je jedno, zda jsme řidiči, cyklisté nebo chodci.

2. 5. 2023

Sněm TOP 09 Praha 3

Sněm TOP 09 Praha 3

Ve středu 19.4. úspěšně proběhl volební sněm TOP 09 Praha 3. Setkání proběhlo na půdě TJ Sokol Žižkov II, naštívil jej i pražský radní Michal Hroza. Mimo debaty o aktuální situaci v komunální politice, bylo hlavním bodem jednání volba nového vedení. To bylo zvoleno ve staronovém složení: Antonín Svoboda - předseda, Martin Dlouhý - místopředseda, Jiří Ptáček - člen regionálního výboru, Michal Vronský - člen regionálního výboru, Jan Materna - člen regionálního výboru, Petra Sedláčková - člen regionálního výboru, Karel Vejvoda - člen regionálního výboru.

5. 4. 2023

Michal Vronský: Na demolici ÚTB (Cetinu) dohlíží několik kontrolních orgánů

Michal Vronský: Na demolici ÚTB (Cetinu) dohlíží několik kontrolních orgánů

Bourání bývalé ÚTB vyvolává obavy kvůli možnému úniku azbestu do ovzduší. Prvním kontrolním orgánem je pražská hygiena, kam jsem se vypravil už na třetí jednání, tentokrát společně s obyvateli Prahy 3. Hledali jsme způsoby, jak zajistit co nejbezpečnější průběh předepsaných demoličních postupů. 

4. 4. 2023

Jiří Ptáček: Nejvíce chyběl pediatr, tak jsme ho našli

Jiří Ptáček: Nejvíce chyběl pediatr, tak jsme ho našli

Když jsme loni oznámili, že v Baranově ulici přetvoříme bývalé agitační středisko KSČM na dětskou ordinaci, hodně lidí nás varovalo, že myšlenka je to sice chvályhodná, ale s hledáním pediatra budeme mít velký problém.

15. 9. 2022

Pojeďte s námi autobusem již v sobotu 17.9.

Pojeďte s námi autobusem již v sobotu 17.9.

Milí sousedé, jsou tu opět bezplatné jízdy naším dvoupatrovým busem  .
Už tuhle sobotu 17. 9. od 15:00 a 16:00  .
Jízda s průvodci znalými historie Žižkova, Jarova i Vinorad startuje z ulice U Nákladového nádraží (poblíž benzinky OMW)  .
Jediné co je k jízdě ZDARMA třeba je napsat zde do komentářů své jméno a zvolit datum a čas  .
Následně prosíme o potvrzení Vaší účasti den předem mailem (jan.mikes@toptym.cz)
Těšíme se na Vás!

8. 9. 2022

Jiří Ptáček: Kdo předložil kolik tisků na radu?

Jiří Ptáček: Kdo předložil kolik tisků na radu?

Novináři občas počítají, jak jsou členové vlády či poslanecké kluby aktivní. Kdo a kolik prosadil věcí. Hlavně před volbami řeší, kdo táhne a kdo se spíš veze. Za Prahu 3 to novináři asi počítat nebudou, nicméně ta čísla taky existují. A rozdíly mezi koaličními partnery jsou násobné.
 

6. 9. 2022

Jiří Ptáček: Na Praze 3 má každý nárok na důstojný pohřeb.

Jiří Ptáček: Na Praze 3 má každý nárok na důstojný pohřeb.


U každého, kdo v Praze 3 zemře a nemá ve svém okolí někoho blízkého, kdo by se postaral o jeho důstojný pohřeb, přijímá tuto úlohu poslední služby městská část. Obecní pohřeb je často spojován s osudem lidí bez domova. Ale zdaleka nejde jen o ně. Osamocených lidí je mezi námi poměrně hodně. Praha 3 každoročně organizuje desítky pohřbů.

 

31. 8. 2022

Pojeďte s námi autobusem již v sobotu 3.9.

Pojeďte s námi autobusem již v sobotu 3.9.


Přátelé, jsou tu opět bezplatné jízdy naším dvoupatrovým busem.
Už tuhle sobotu 3. 9. od 15:00 a 16:00
Jízda s historie naší městské části znalými průvodci startuje z ulice U Nákladového nádraží (poblíž benzinky OMW) .
Jediné co je k jízdě ZDARMA třeba je napsat na email jan.mikes@toptym.cz preferovaný čas a počet osob.
Těšíme se na Vás !
 

30. 8. 2022

Michal Vronský: Děti z Vackova a Třebešína se dostanou bezpečně do školy

Michal Vronský: Děti z Vackova a Třebešína se dostanou bezpečně do školy

Nová školní linka 268 propojí Vackov, Třebešín a ZŠ na Lobkovicově náměstí. V provozu bude jednou denně od 1.9. a vznikne protažením linky 146 z Želivského na Lobkovicovo náměstí. Děti nebudou muset přestupovat, spoj vznikne automaticky na stanici Želivského z linky 146. Aby děti nemusely ráno přecházet Vinohadskou, vznikla pro jejich bezpečnost také výstupní zastávka u parku na Lobkovicově náměstí. Tahle změna nastala z podnětu rodičů dětí.
 

21. 8. 2022

Michal Vronský: Vzpomínky mé maminky na rok 1968

Michal Vronský: Vzpomínky mé maminky na rok 1968

Poprosil jsem mámu, jestli by nenapsala, jak si pamatuje srpnové události v roce 1968 na Praze 3.
Je 21. srpna 1968, 3:30 hodin ráno a telefonem nám volá maminčina kamarádka. Vzrušený hlas maminky mě probouzí. Definitivně mě probudila věta: „…no to je druhý březen 39." Plná ideálů Pražského jara se dozvídám, že nás obsazují Rusové. Nebe plné invazních letadel zlověstně duní.

16. 8. 2022

Jiří Ptáček: Jak je to se solárními panely na Praze 3?

Jiří Ptáček: Jak je to se solárními panely na Praze 3?

V poslední době se na mě obrátilo hned několik SVJ s dotazem, jak se městská část staví k instalaci solárních panelů na střechy činžovních domů. Společně s vyhrocenou debatou o energetické soběstačnosti začíná o solárech uvažovat čím dál více vlastníků nemovitostí. A protože už samotná příprava projektu stojí peníze, chtějí vědět, do čeho jdou.

15. 8. 2022

Michal Vronský: Nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikne.

Michal Vronský: Nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikne.

Tahle jednoduchá věta je klíčová pro všechny odpadové strategie. Společně s radním Pavlem Křečkem jsme proto iniciovali vznik art re use / ArtMap centra v Chlumově ulici.

21. 7. 2022

Jiří Ptáček: Skatepark bude

Jiří Ptáček: Skatepark bude

Když se řekne hřiště pro děti, každý si vybaví pískoviště, skluzavky či prolézačky. Jenže kdo má doma dospívající potomky, dobře ví, že s tímto si celé dětství nevystačí. Praha 3 v minulosti učinila několik pokusů mít vlastní skatepark. Nicméně plán se nikdy nedotáhl do konce, takže naše děti nejčastěji jezdí do skateparku na Štvanici či na Gutovku. Přitom zdaleka nejde jen o ty, kteří jezdí na skateboardu, ale i o rozrůstající se skupinu fandů freestylových koloběžek. Projekt jsme začali připravovat před necelými dvěma lety.

9. 6. 2022

Michal Vronský: Žižkovské mezidvorky a půjčovna potřeb pro sousedské akce

Michal Vronský: Žižkovské mezidvorky a půjčovna potřeb pro sousedské akce

V květnu se uskutečnil 11. ročník festivalu Žižkovské mezidvorky. Pro ty, kdo jej neznají: Jde o sousedskou akci, kdy se na jeden den otevřou dvory několika domů. Na nich se pak konají malé koncerty, recitace, hry pro děti… Lidé chodí mezi jednotlivými dvory, seznamují se a tráví společně čas. Byl jsem u organizace prvního ročníku i u většiny dalších. 

25. 5. 2022

Jiří Ptáček: Uprchlíkem se nikdo nestane dobrovolně

Jiří Ptáček: Uprchlíkem se nikdo nestane dobrovolně

V uplynulých týdnech jsem se opakovaně stal součástí debaty o pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Na sociálních sítích opanovali řadu diskuzí pisatelé se „zaručenými zprávami“, že si uprchlíci neváží jídla, utrácejí za drahé zboží a nechtějí bydlet v nabízených bytech. Co s tím? Jediné, co mohu udělat, je, že se podělím o osobní zkušenost. Je přesně opačná. 

3. 3. 2022

Jan Bína: Zahájení provozu elektrobusů na Praze 3

Jan Bína: Zahájení provozu elektrobusů na Praze 3

V pondělí 17. ledna vyjel na lince 213 ze stanice Želivského na svou první jízdu s cestujícími elektrobus Škoda Trasportation s označením E’City 36BB. Byl to začátek zkušebního provozu, který bude probíhat i na linkách 154 a o víkendech na lince 124. Zahájení provozu elektrobusů je zajímavým krokem pro ekologizaci veřejné dopravy v Praze. 

3. 3. 2022

Robert Pecka: Dřevo z vánočních stromků poslouží k opravě dětského hřiště!

Robert Pecka: Dřevo z vánočních stromků poslouží k opravě dětského hřiště!

Určitě jsme si všichni užili vánoční výzdobu naší městské části. Její neodmyslitelnou součástí jsou samozřejmě i vánoční stromy. Logicky se vybírají statné, zdravé stromy, tak aby vypadaly dobře. Vždycky mi přišlo škoda, že každý rok pokácíme několik stromů, které rostly mnoho let jen proto, abychom měli výzdobu, a nevyužijeme jejich kvalitní dřevo jinak než na výrobu tepla ve spalovně Malešice.

19. 11. 2021

Michal Vronský: Kam chodí děti, když jsou samy venku?

Michal Vronský: Kam chodí děti, když jsou samy venku?

Každé dítě starší 10 let chce dříve či později chodit po škole s kamarády ven. Sami jsme takhle vyrostli a rádi na to vzpomínáme. Jenže většina dětských hřišť ve městě je zařízena pro mladší nebo předškolní děti a hopsadly na péru puberťáka neohromíme. Starší děti pak bloumají ulicemi a posedávají s mobily. My rodiče navíc ani nemáme ponětí, kde zrovna jsou.

12. 10. 2021

Výsledky TOP 09 Praha 3 ve sněmovních volbách

Výsledky TOP 09 Praha 3 ve sněmovních volbách

Sněmovní volby máme za námi a nám nezbývá než poděkovat vám občanům, jelikož vítězství koalice SPOLU i odchod komunistů z parlamentu je krásný výsledek. Stejně tak jsme nadšeni z výsledků jak v Praze, tak i na naší trojce, protože jsme v obou případech dosáhli vítězství. Konkrétně jsme na Praze 3 získali krásných 40,23 %, tento výsledek nás opravdu velmi těší a jsme rádi, že občané naši práci na trojce ocenili. Jedinou smutnou zprávou je, že se do sněmovny nedostal ani jeden z našich kandidátů, konkrétně Martin Dlouhý skončil těsně před branami sněmovny. Avšak 10582 preferenčních hlasů je opravdu krásný výsledek, za který se nemusíme stydět. Rovněž Robert Pecka získal vzhledem ke svému 29. místu na kandidátce pěkných 2147 hlasů. Martinovi, Robertovi i všem zvoleným poslancům gratulujeme, vám ještě jednou děkujeme za vaše hlasy a těšíme se, že se opět na plno vrhneme do práce u nás na trojce.  

5. 10. 2021

Martin Dlouhý: Od teorie her k praktickému životu Pražanů

Martin Dlouhý: Od teorie her k praktickému životu Pražanů

Můj život je spojen se Žižkovem, kde bydlím i pracuji. Na jednom konci Žižkova nastoupím na tramvaj č. 9 a jedu přednášet na Vysokou školu ekonomickou. Zabývám se ekonomií a také teorií her, o které jsem s kolegou napsal docela pěknou knížku. Málo lidí například ví, že hra dáma již byla počítačem vyřešena a bez chybného tahu soupeře v ní nelze vyhrát.

3. 9. 2021

Kanditáti TOP 09 Praha 3 do Poslanecké sněmovny

Kanditáti TOP 09 Praha 3 do Poslanecké sněmovny

Letošní volby do Poslanecké sněmovny se nezadržitelně blíží, proběhnou již 8. a 9. října. TOP 09 se bude o hlasy voličů ucházet v rámci koalice SPOLU (TOP 09, KDU-ČSL, ODS). Právě na kandidátce koalice SPOLU tak naleznete naše zástupce. O vaše hlasy se z členů TOP 09 Praha 3 budou ucházet na 11. místě Martin Dlouhý a na 29. místě Robert Pecka. Budeme rádi, pokud podporu našich kandidátů zvážíte, a proto bychom je vám chtěli níže představit:

1. 7. 2021

Martin Dlouhý předává dar Přestupní stanici

TOP 09 Praha 3 pomáhá

Již před delší dobou přišla od naší členské základny idea podpořit nějaký dobročinný projekt. Tuto ideu jsme si rychle přisvojili a rozhodli se, že bychom rádi podpořili některý z lokálních projektů. Nakonec jsme se jednohlasně rozhodli podpořit Přestupní stanici. Mnozí z vás již jistě na přestupní stanici narazili jedná se o útulný obchůdek na rohu Chelčického a Lupáčovi ulice. Přestupní stanice, jak už její název napovídá umožnuje lidem v nouzi najít práci a dostat se tak ze složité životní situace, zpět do normálního života. 

8. 6. 2021

Sněm TOP 09 Praha 3

Sněm TOP 09 Praha 3

V pondělí 7.6 proběhl sněm TOP 09 Praha 3. Sněm proběhl v dobré atmosféře a za krásného počasí v areálu žižkovského sokola II. Předně je potřeba poděkovat minulému vedení za velmi úspěšné období v kterém se nám opět podařilo získat křeslo starosty a místo magistrátního zastupitele, a hlavně přivést nové členy a budovat přátelské vztahy mezi našimi členy. Nesmíme zapomenout na velké poděkování pro našeho dlouholetého předsedu Martina Dlouhého, který se rozhodl, že funkci už letos obhajovat nebude a bude se ucházet o pozici místopředsedy. Martin stál u vzniku naší organizace a vedl ji skrz všechna náročná i úspěšná období a za to mu patří vděk všech členů. 

18. 5. 2021

Rosteme - představujeme naše nové členy - Jakub Miloš

Rosteme - představujeme naše nové členy - Jakub Miloš

O vstupu do 'politiky' jsem uvažoval už delší čas, protože jsem chtěl mít možnost přispět k rozvoji prostředí, ve kterém žiji. Při pohledu zvenku se často některá rozhodnutí, či řešení jeví přinejmenším zvláštně, nicméně jakmile člověk nahlédne takříkajíc 'pod pokličku', je vidět práce mnoha lidí, složité dohody a kompromisní řešení, ze kterých pravděpodobně nejásá skoro nikdo. No a členství v TOP09 mi právě takový pohled pod pokličku umožňuje. A proč právě TOP09? S jejími idejemi souzním nejvíce, protože i když je to strana pravicová často akcentuje témata ekologická, sociální, a podobně a to vše je pro naší úspěšnou budoucnost důležité.
Na Praze 3 bydlím už třetím rokem a tu a tam si všímám, kde by to chtělo přidat osvětlení na přechod, opravit chodník, hřiště nebo jen trošku poklidit. Rád bych toto tedy svými podněty zlepšil tak, aby se tu žilo ještě lépe.
 

28. 4. 2021

Martin Dlouhý - Covidový deník: Pražská pomoc podnikatelům

Martin Dlouhý - Covidový deník: Pražská pomoc podnikatelům

Pražská ekonomika byla covidem poměrně dost zasažena, protože podíl sektoru služeb je v Praze významný. Město v rámci svých možností podnikatelům nabídlo pomocnou ruku. 

Praha má Poradní ekonomickou skupinu a Komisi pro restrukturalizaci pražské ekonomiky. Je to jedna z reakci na dopad covidu na ekonomiku, zejména na sektor služeb. Cílem komise pro restrukturalizaci pražské ekonomiky není řešení aktuálních problémů, ale jde o vytvoření platformy pro diskusi nad dlouhodobými opatřeními pro pocovidové období. Co přinese tato „futurologické“ komise, to ještě nevíme. Oproti tomu poradní ekonomická skupina řeší problémy ryze aktuální.

8. 4. 2021

Michal Vronský: Co se na Praze 3 stane, řešíme s jejími obyvateli

Michal Vronský: Co se na Praze 3 stane, řešíme s jejími obyvateli

Praha 3 už v minulosti zkoušela tzv. participativní rozpočet, kdy o použití dané sumy rozhodovali obyvatelé. Vzniklo tak několik občanských projektů, ale pak se nad dalším zapojováním lidí do chodu samosprávy zase zavřela voda. Přitom participovat s lidmi je možné na ledasčem. Když si na začátku plánování budoucího parku (tzv. Pitterův park) pozvete všechny důležité aktéry (předsedy SVJ, vedoucí sportovních oddílů, ochránce přírody, blízké podnikatele), zachycujete a řešíte už v počátku možné konflikty mezi nimi. Budoucí park tak vzniká za účasti budoucích uživatelů a architekti pak svoje vize formují podle nich. Výsledkem jsou kvalitnější řešení, která v důsledku šetří čas i peníze. 

24. 3. 2021

Rosteme - představujeme naše nové členy - Vojtěch Marek

Rosteme - představujeme naše nové členy - Vojtěch Marek

Do Topky jsem vstoupil, protože s ní názorově – ačkoliv určitě ne perfektně – souzním a chci jí svým členstvím a aktivitou pomoci v nelehkých dobách. Vždy jsem sám sebe viděl jako ekonomicky jasně pravicově smýšlejícího, proevropského a progresivního liberála s často aktivistickým přístupem k mnoha společenským tématům. Aktivně se zabývám rovností pohlaví, sexismem okolo nás a patriarchálním nastavením společnosti, hlásím se k feminismu. I proto vítám postupnou liberalizaci, která by dle mého pro TOP09 mohla (a měla) znamenat příliv nových voličů a lepší volební výsledky.

18. 3. 2021

Jiří Ptáček: Praha 3 získala loni na dotacích 267 milionů korun. To je nejvíce v historii

Jiří Ptáček: Praha 3 získala loni na dotacích 267 milionů korun. To je nejvíce v historii

Pokud chceme stavět a opravovat, musíme na to přirozeně získat peníze. A dotace obcím nabízejí celkem solidní možnosti. Uplynulý rok 2020 byl pro Prahu 3 v tomto ohledu doslova rekordní. Radnici včetně příspěvkových organizací se podařilo z dotačních zdrojů Evropské unie, státu či magistrátu získat částku 267 milionů korun.

15. 3. 2021

Rosteme - představujeme naše nové členy - Petr Bouška

Rosteme - představujeme naše nové členy - Petr Bouška

„Praha 3 je městská část s duchem, který nelze přirovnat k žádné jiné části Prahy. Je svá, je živá, pulsující, má bohatou kulturu i sport a v neposlední řádě nabízí spoustu aktivních lidí schopných svoji aktivitou vzbudit zájem o veřejné dění, což je zejména u mladé generace velice důležité.

Politika mě zajímala prakticky od útlého dětství, vzpomínám si na sledování vzrušených debat Zemana a Klause v legendární Sedmičce v 90. letech společně s mým dědou, který mě svým zájmem o veřejné dění, vyprávěním o tom, co bylo před revolucí, k zájmu o politiku nasměroval. 

15. 3. 2021

Michal Vronský

Michal Vronský: Rozjíždíme nový investiční plán Prahy 3!

Při vzniku koalice jsme si jako TOP/STAN vzali na starosti finance s ambicí, že Praha 3 přestane svůj provoz dotovat rozprodáváním majetku. Dříve velká část peněz z privatizace plynula do běžných výdajů, nikoliv do investic. Utrácelo se za pompézní oslavy, nákupy PR článků či za sponzoring České Miss. Zkrátka kdyby městská část neprivatizovala, neopravila by jediný byt či náměstí, nepokryla by ani provozní výdaje a logicky by zkrachovala.

7. 3. 2021

Rosteme - představujeme naše nové členy - Štěpán Veselský

Rosteme - představujeme naše nové členy - Štěpán Veselský

Už jako malý jsem často večer nemohl usnout a přemítal o tom, jak vylepšit věci ve svém okolí - své město, kterým do nástupu na VŠ byly Teplice. Bohužel, zůstalo vždy u myšlenek. Důvodem byla asi kombinace odrazování okolí (“S tím, hochu, nic nenaděláš”) a zároveň bohatá škála jiných aktivit, od studia, sportu po cestování a později práce a rodiny.

17. 2. 2021

Ivo Denemark: Bodový systém a spravedlivé přidělování obecních bytů

Ivo Denemark: Bodový systém a spravedlivé přidělování obecních bytů

Náš zástupce v komisi pro sociální politiku Ivo Denemark se v posledním vydání radničních novin vyjádřil na téma přidělování obecních bytů podle bodového systému: Je dobře, že bodový systém přidělování obecních bytů byl zaveden také na Praze 3. Je transparentní a umožňuje objektivně porovnat jednotlivé žadatele a posoudit jejich skutečnou potřebu sociálního bydlení. Praha 3 nemá tolik městských bytů, aby mohla vyřešit vysoké nájmy v Praze, ale může své kapacity využít k pomoci těm, na něž bytová nouze dopadá nejhůře. Jako TOP/STAN chceme nový systém lépe vyladit, aby možnost obecního bytu měli také lidé s problémy menšími, než je život na ubytovně, přesto je však jejich životní situace objektivně složitá. 

17. 1. 2021

Rosteme - představujeme naše nové členy - Dominika Hošová

Rosteme - představujeme naše nové členy - Dominika Hošová

Když jsem se rozhodla, že opustím mou milovanou rodnou vesnici na severu Čech a odejdu do Prahy, byl právě Žižkov tím místem, kam jsem se nastěhovala. Původně jsem měla vyhlídnutou jinou část, náhoda mě však zavedla sem a jsem za to moc ráda. Na Praze 3 nebydlím dlouho – zatím pouze rok a pár měsíců. Objevuji zde stále nová místa a žižkovská rozmanitost a energie mě nepřestává příjemně překvapovat. Prahu jsem vždy považovala za jedno z nejhezčích měst světa, ale až bydlení v této části mě přivedlo k tomu, abych si ji zamilovala a dokázala ji přijmout jako svůj nový domov.

13. 1. 2021

Jan Materna: Nafukovací haly na místě bývalého rybníčku — řešíme další nevýhodnou smlouvu

Jan Materna: Nafukovací haly na místě bývalého rybníčku — řešíme další nevýhodnou smlouvu

Z dob dávno minulých (2001) jsme zdědili nevýhodnou smlouvu, kterou Praha 3 pronajímá pozemek sportoviště před ZŠ Chelčického za 1000 Kč na rok. Nutno dodat, že nájemce měl povinnost investovat do areálu v rámci oprav a modernizace, současně měl umožnit využití sportoviště okolním školám. Jenže na atletickém okruhu občas parkovala auta, v doskočišti chyběl písek a možnost využití pouze do 12 hodin zcela nevyhovovala rozvrhu 2. stupně.

10. 1. 2021

Robert Pecka: Hledáme řešení, aby v Jičínské nezmizelo 32 parkovacích míst

Robert Pecka: Hledáme řešení, aby v Jičínské nezmizelo 32 parkovacích míst

Jak jste nejspíš zaznamenali, nedávno proběhla výměna povrchu vozovky v ulici Jana Želivského. Podobná rekonstrukce se kvůli hluku plánuje i v Jičínské ulici. Situace je zde na rozdíl od ulice Jana Želivského komplikovanější, protože tramvajový pás je zde zčásti využíván i automobilovou dopravou. Část silnice je rovněž využívána k parkování. V novém návrhu by byl tramvajový pás oddělen od jízdního pruhu patníčkem, což by znamenalo úbytek 32 parkovacích míst.

10. 1. 2021

Jiří Ptáček: Má Viktorka na Žižkově šanci?

Jiří Ptáček: Má Viktorka na Žižkově šanci?

V průběhu prosince nechal fotbalový klub Viktoria Žižkov rozvěsit po Žižkově billboardy se sugestivní otázkou ohledně budoucnosti stadionu. Udržitelná budoucnost v rukou klubu, nebo nejistá budoucnost v rukou městské části? Proč se ještě nezačalo s rekonstrukcí a proč stadion nemá licenci? Tenhle text jsem napsal mezi svátky pro všechny fotbalové fanoušky, se kterými jsem se o tom během posledního měsíce nespočetněkrát bavil. Ten příběh je totiž hodně starý a historii stadionu nezná ani řada těch, kteří dnes o jeho budoucnosti rozhodují.

4. 12. 2020

Zdroj: praha3.cz

Poznejte nás: Nový zastupitel Josef Heller

Po odstoupení Ondřeje Horázného reprezentuje TOP 09 v zastupitelstvu Prahy 3 nově Josef Heller, i když znalci místní politické scény vědí, že Josef Heller rozhodně není v zastupitelstvu nováčkem.  O jeho předchozím angažmá, co bych chtěl na Praze 3 změnit či jak zvládá funkci ředitele hospice si můžete přečíst v našem krátkém představení. 

17. 9. 2020

Zastupitelský klub TOPSTAN na Praze 3 zažil střídání stráží.

Zastupitelský klub TOPSTAN na Praze 3 zažil střídání stráží.

Ondřeje Horázného (TOP 09) v roli zastupitele vystřídal matador místní politiky Josef Heller (TOP 09). Ondřej je žižkovský pa3ot, předseda asociace autoškol ČR, advokát a především majitel místní autoškoly Horázný, která naučila půlku Žižkova řídit auto, motorku, nebo cokoliv dalšího.

 

17. 8. 2020

Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Praha%2C_%C5%BDi%C5%BEkov%2C_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD.jpg

Nové stromy v ulicích Prahy 3

Vysadit v Praze strom není vůbec snadné, protože pod povrchem vedou často trubky a kabely. Přitom v letních vedrech a při hrozbě sucha jsou stromy v ulicích nejlepším prostředkem ke snížení teploty a zároveň přispívají ke zlepšení kvality vzduchu.
Pro celé území Prahy 3 jsme nechali vypracovat studii, která říká, kde je možné sázet stromy a za jakou cenu.

7. 8. 2020

Martin Dlouhý: Cena jízdného je dlouhodobě neudržitelná

Martin Dlouhý: Cena jízdného je dlouhodobě neudržitelná

Oznámení o možném zvyšování cen jízdného v Praze vyvolalo mnoho reakcí. Nejdřív trochu čísel. Pražská integrovaná doprava stojí ročně zhruba 20 miliard Kč, z toho však jen něco přes 4 miliardy jsou tržby z jízdného. Cestující tedy v současnosti hradí jen 20 % z ceny, která navíc rok od roku stoupá. V Praze máme hustou dopravní síť, kterou nám závidí obyvatelé mnoha (nejen evropských) měst, ale ta se stává pro město nezaplatitelná. Pokud chceme i nadále mít krátké intervaly, čisté tramvaje, klimatizované autobusy a wifi, je třeba se vážně zamyslet na zvýšením cen jízdného.

30. 7. 2020

Spanilá jízda do Středočeského kraje

Spanilá jízda do Středočeského kraje

V sobotu 25.7. uspořádala TOP 09 Praha 3 spanilou jízdu do Středočeského kraje. Setkali jsme se s místními topáky, vyměnili si zkušenosti a názory, ale hlavně jsme se pořádně bavili. Navštívili jsme Benátky nad Jizerou a místní radnici na zámku, v Mladé Boleslavi Škoda museum a v Bakově nad Jizerou nám tamní starosta předvedl "svou" zříceninu Zvířetice.

25. 6. 2020

Na proces s Miladou Horákovou se nesmí zapomenout

Na proces s Miladou Horákovou se nesmí zapomenout

V sobotu si připomeneme smutné výročí sedmdesáti let od justiční vraždy Milady Horákové, Záviše Kalandry, Oldřicha Pelce a Jana Buchala. Oni a mnozí další byli komunistickým režimem zavražděni jen pro svoje přesvědčení a snahu o svobodné Československo. Přestože část svého života strávili v nacistických lágrech, kde byli kvůli boji za naši svobodu, přestože o milost pro ně prosily přední světové osobnosti. Praha 3 považuje za nezbytné připomínat si jejich odkaz, a proto se připojila k výzvě Dekomunizace, o.s. a připomínáme si zavraždění Milady Horákové před 70 lety.

16. 6. 2020

Prohlášení TOPSTAN ke koaličnímu vyjednávání

Prohlášení TOPSTAN ke koaličnímu vyjednávání

Zastupitelský klub TOPSTAN podepsal v úterý 26. května dodatek koaliční smlouvy. Potřeba nového uspořádání byla vyvolaná dlouhodobými rozpory uvnitř Pirátské strany na Praze 3, které vyústily odchodem pirátské zastupitelky Jany Belecové do opozice. Nově budou zastupitelé TOPSTANu promlouvat do školství a tvorby strategického plánu. Klub TOPSTAN děkuje Janě Belecové za vykonanou práci v oblasti strategického plánu, kultury a životního prostředí.

1. 6. 2020

Ivo Denemark: Proměna radničních novin

Ivo Denemark: Proměna radničních novin

V rámci koaličních vyjednávání způsobených neshodami uvnitř Pirátů na Praze 3 přepustila TOP 09 jedno místo v redakční radě radničních novin Zeleným. Musím říct, že jsem ho uvolnil rád, protože odcházím od hotové práce. Při pohledu zpět mi přijde až neuvěřitelné, jak se nám podařilo noviny proměnit k lepšímu.

 

4. 5. 2020

Pražské poukázky jsou podpora pro ekonomiku i turismus

Pražské poukázky jsou podpora pro ekonomiku i turismus

Koronavirová krize postihla v Praze mnoho oborů, mezi nejvíce zasažené patří stravování, kultura sport a cestovní ruch. Právě tyto obory by Praha mohla z městského rozpočtu podpořit za pomoci tzv. „Pražské poukázky“. Poukázka by fungovala na systému spoluúčasti, tedy pokud by se někdo rozhodl např. utratit v některém pražském podniku 1000 korun, Praha by ho podpořila dalším tisícem korun, které by mohl v daném podniku utratit. 

21. 4. 2020

Ondřej Horázný: Žádáme dřívější otevření autoškol!

Ondřej Horázný: Žádáme dřívější otevření autoškol!

Člen a zastupitel TOP 09 Praha 3 a také předseda Asociace autoškol ČR Ondřej Horázný dnes v České televizi upozorňoval na kritickou situaci, ve které se nejen autoškoly vyskytují. Žádá proto posunutí termínu otevření z původního 11. května na 27. dubna, nejen protože autoškoly nyní trpí vysokými ekonomickými ztrátami, otevření autoškol je ve veřejném zájmu.

16. 4. 2020

Hlavní město v čase koronaviru

Hlavní město v čase koronaviru

Praha se pustila do boje s koronavirem a zároveň do boje s ekonomickými dopady, které jsou s tím spojené. Zastupitelstvo hlavního města již 19. března schválilo rozdělení 393 mil. Kč městským částem na výdaje pro řešení krizové situace v souvislosti s koronavirem. Pro Prahu 3 to znamenalo 22,6 mil. Kč. Hlavní město také zrušilo usnesení, které zvedalo nájem v komerčních prostorách o 2,8 % pro rok 2020. Město nebude nájemcům účtovat úroky z prodlení za případné opožděné finanční plnění plateb nájemného, ani nebude z tohoto důvodu přistupovat k výpovědím příslušných smluv.

 

16. 2. 2020

Rosteme - představujeme naše nové členy - Michaela Kučerová

Rosteme - představujeme naše nové členy - Michaela Kučerová

Praha 3 je místo, kam jsem se poprvé nastěhovala po příchodu do Prahy na studium vysoké školy. Mám tuhle čtvrť nejraději a když jsem se vracela ze studií sociální politiky na London School of Economics, tak jsem nehledala bydlení nikde jinde. Je mi tu příjemně.

27. 11. 2019

365 dní starostou

365 dní starostou

Koncem listopadu uplynul rok od chvíle, kdy se do čela Prahy 3 postavilo zcela nové vedení. Naprostá většina koaličních zastupitelů se v této roli ocitla poprvé v životě a já jako starosta jsem nebyl výjimkou. S nadsázkou lze říci, že za sebou máme křest ohněm. Prahu 3 jsme nepřevzali v dobré kondici. Rozpočet byl dotován systematickým rozprodáváním majetku. Příjmy z privatizace každoročně dotovaly provozní výdaje. 

20. 11. 2019

Rosteme - představujeme naše nové členy - Max Špachta

Rosteme - představujeme naše nové členy - Max Špachta

Můj vztah k Praze 3 dokonale vystihuje heslo, které jsme používali během komunálních voleb a to: Žižkovský patriot. Za něj se rozhodně považuji. Na Žižkově jsem se narodil a žiju zde celý život. Pokud mi někdo řekne, že jsem Pražák, tak rezolutně odvětím, že jsem Žižkovák. Jsem samozřejmě taky velký fanoušek Viktorky. Na Praze 3 mám rád, že není jako většina čtvrtí v Praze, není to jen území ohraničené imaginární čarou. Má své kouzlo, je prostě svá. Moc rád žiji právě tady.

10. 11. 2019

Poznejte nás – rozhovor s Janem Maternou, Radním pro majetek na Praze 3 za TOP 09

Poznejte nás – rozhovor s Janem Maternou, Radním pro majetek na Praze 3 za TOP 09

Honza Materna se narodil 21. 12. 1967 v Mnichově Hradišti, kde žil až do ukončení studia na místním gymnáziu. V roce 1992 dokončil magisterské studium jaderné fyziky na MFF UK v Praze, kde i následně v roce 2000 završil své akademické vzdělání obhájením dizertační práce. Od té doby se věnoval oblasti ekonomiky a řízení společností. Od roku 2014 se aktivně věnuje politice na Praze 3 jako Radní a člen představenstva společnosti Správa majetkového portfolia, a.s., jejímž vlastníkem je Městská část.  Jako člen představenstva společnosti Harvardský průmyslový holding, a.s, kdy byl do funkce navržen a zvolen zástupci malých akcionářů, se podílí na snaze navrátit alespoň část ukradeného majetku zpět akcionářům společnosti. Je otcem 3 dětí a již 15 let starostou místního sokola TJ Sokol Žižkov II na Jarově, kde mimo jiné vede kroužek Aikodo pro děti.

7. 10. 2019

Rosteme - představujeme naše nové členy

Rosteme - představujeme naše nové členy

V létě se stal novým členem naší regionální organizace pan Sanan Phutrakul.

V České republice žiji od roku 2000 a na Praze 3 šestnáct let. Je to můj domov daleko od domova. Miluji zdejší energii. Zpočátku mi lidé říkali, že je to dělnická čtvrť, ale z mé zkušenosti je to jedna z nejmodernějších pražských čtvrtí. Všechno, co potřebuji, je tady a nic není dále než 20 minut chůze nebo pár zastávek tramvají.

24. 9. 2019

KONEČNĚ ZKLIDNĚNÍ DOPRAVY PŘED ŠKOLOU NA JIŘÁKU

KONEČNĚ ZKLIDNĚNÍ DOPRAVY PŘED ŠKOLOU NA JIŘÁKU

Dopravní komise MČ Prahy 3 schválila dvě důležité změny dopravní situace na náměstí Jiřího z Poděbrad, kterou se zlepší letitý problém před základní školou. První je zklidnění a zpřehlednění křižovatky ulic Laubova x Náměstí Jiřího z Poběbrad.
 

9. 9. 2019

Lhůty pro podávání žádostí o granty

Lhůty pro podávání žádostí o granty

Robert Pecka(TOP 09) je dlouholetým členem a místopředsedou Kulturní komise na MČ Praha 3. Každý rok má tato komise za úkol projít cca 150 žádostí o poskytnutí grantů a vybrat ty, které doporučí podpořit . Celý proces je velmi zdlouhavý, žadatelé nemají jistotu, zda nějaké finanční prostředky dostanou, a pokud ano, tak než se k nim reálně dostanou, může uplynout několik měsíců.

30. 8. 2019

Poznejte nás - rozhovor s Martinem Dlouhým, předsedou TOP 09 na Praze 3 a zastupitelem hlavního města

Poznejte nás - rozhovor s Martinem Dlouhým, předsedou TOP 09 na Praze 3 a zastupitelem hlavního města

Martin Dlouhý je profesorem na Vysoké škole ekonomické v Praze. V roce 2009 zakládal organizaci TOP 09 na Praze 3 a je dlouholetým předsedou místní organizace. V roce 2018 byl znovuzvolen do zastupitelstva hlavního města za Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL). Má rád chytré sci-fi a fantasy filmy. Tento rok se těšil na poslední sérii Her o trůny a jeho závěr považuje za velmi poučný.

7. 8. 2019

Studenti v Domech s pečovatelskou službou

Studenti v Domech s pečovatelskou službou

Budujeme mezigenerační soužití – studenti budou v domech s pečovatelskou službou

V posledních letech je pro studenty v Praze čím dál tím složitější zajistit si bydlení. To je dáno růstem cen nájmů, ale například i nedostatečnou nabídkou kolejního bydlení. Zejména pro studenty náročnějších oborů, které si vyžadují soustavné studium, je tato situace obtížně řešitelná, jelikož si u studia nemohou přivydělat.

27. 3. 2019

Neformální setkání TOP09 a STAN Praha 3 s občany

Neformální setkání TOP09 a STAN Praha 3 s občany

Zveme Vás srdečně na setkání se zastupiteli a představiteli koalice TOP09 a STAN na Praze 3 dne 1.4.2019 v Pracovně.

4. 12. 2018

Prvních 300 slov ve funkci starosty

Prvních 300 slov ve funkci starosty

Vážení, v první řadě bych chtěl poděkovat za důvěru. Jsem si dobře vědom, jaký je to závazek. Kdo mě zná, tak ví, že jsem začal podnikat už na střední škole. V podstatě lze říci, že jsem bezmála dvacet let pracoval, aniž bych nad sebou měl nějakého zaměstnavatele. Dneškem se to v mém životě mění. Od nynějška mám zaměstnavatelů rovnou 75 000.

24. 9. 2018

Dokud budeme po strážnících chtít nesmysly, nemá smysl zaměstnávat další

Dokud budeme po strážnících chtít nesmysly, nemá smysl zaměstnávat další

Až Vám někdo bude tvrdit, že k zajištění bezpečnosti je třeba navýšit počty strážníků, zamyslete se prosím nad následujícím. V roce 2017 řešili strážních v ulicích Prahy 3 celkem 47 799 přestupků. Z tohoto počtu se v 90% jednalo o tzv. "přestupky v dopravě", což bylo většinou neoprávněné stání v zóně placeného stání.

19. 9. 2018

Rozhovor s kandidátem na starostu Jiřím Ptáčkem: Nemám ambici kandidovat nikam jinam, kdybych seděl na více židlích, nemohl bych se funkci věnovat naplno.

Rozhovor s kandidátem na starostu Jiřím Ptáčkem: Nemám ambici kandidovat nikam jinam, kdybych seděl na více židlích, nemohl bych se funkci věnovat naplno.

13. 9. 2018

Antigraffiti program Prahy 3: vyčištěno 16 000 m2 posprejovaných zdí

Náš kandidát na starostu Jiří Ptáček přišel před šesti lety s nápadem na Antigraffiti program na Praze 3. Do dnešního dne bylo v Praze 3 vyčištěno 16 000 m2 posprejovaných zdí. Podívejte se jak si Jirka a radní Jan Materna na vlastní kůži vyzkoušeli práci čističů.

29. 8. 2018

Chodníky bez pastí?

Chodníky bez pastí?

V ulicích přibývají naše volební plakáty a mně přibývá dotazů. Co znamenají ty chodníky bez pastí? Výmoly? Exkrementy? Nášlapné miny? Jak si v tomhle Praha 3 vede?

22. 8. 2018

Vyrazte po Žižkově vyhlídkovým doubledeckerem

Vyrazte po Žižkově vyhlídkovým doubledeckerem

V ulicích Žižkova pravý londýnský doubledecker snad ještě snad nikdy nejezdil. Na místních členitých a úzkých cestách se daří kličkovat jen obratnému řidiči. Burácející motor zkušeně překřikuje průvodce, vybavuju si Hrabalova strýčka Pepina. Z horní paluby autobusu se naskýtá nevšední pohled, atmosféra je povznášející a rázovitá. Už nemám pochyb o přítomnosti typicky anglického vozítka tady u nás na Žižkově. Přesto se jdu ptát, kde se tu vzal a jaká je jeho historie? A kdo se může projet?

8. 8. 2018

Humans of Žižkov

Humans of Žižkov

Možná jste v novinách narazili na příběh paní Vostré. Sympatická vozíčkářka žijící se svalovou dystrofií bydlí na Husitské. Kvůli rekonstrukci se už měsíce nedostala ven a nachází se tak v nedobrovolném domácím vězení. Přitom nejde jen o vycházky. Především se za celou dobu nedostala do nemocnice, kam ji obvykle vozí převozová sanitka na nezbytné pravidelné prohlídky. Pro dokreslení příběhu je třeba podotknout, že paní Vostrá se pohybuje na specifickém a velmi těžkém elektrickém vozíku. Její převoz v běžném autě není možný.

18. 7. 2018

Červeným doubledeckerem po Žižkově

Jiří Ptáček: S nápadem na vyhlídkové jízdy Žižkovem přišel Ivo Denemark, což je takový žižkovský patriot, který ve svém volnu provází turisty po Praze 3. Zjistil, že spousta míst zůstává utajena i lidem, kteří na Praze 3 dlouhodobě žijí. Takže jsme jako součást předvolební kampaně lidem nabídli možnost se s nimi seznámit. Ale nikdo se nemusí bát, vozíme i zájemce, kteří nás nevolí.

12. 7. 2018

Znáte žižkovské jazykolamy? Když to jinak nejde, uklidíme si sami!

První předvolební spot je venku :-)

17. 5. 2018

Jiří Ptáček: Uzavírka Husitské mohla být kratší, kdyby to Praha po zhotoviteli vůbec chtěla

Jiří Ptáček: Uzavírka Husitské mohla být kratší, kdyby to Praha po zhotoviteli vůbec chtěla

Husitská rekonstrukci potřebuje a zácpy jsou nutné zlo. Jenže to má háček. Taky vám připadá, že se u nás všechny rekonstrukce odehrávají zbytečně pomalu? Že je na stavbách dělníků málo a dvousměnný provoz je jen snem? Praha na dodavatele s termínem příliš netlačí. Hlavním rozhodujícím kritériem je totiž cena.

15. 5. 2018

TOP 09 a Starostové jdou v Praze 3 do voleb společně

TOP 09 a Starostové jdou v Praze 3 do voleb společně

Včera si představitelé TOP 09 a Starostové definitivně podali ruce a podepsali "Memorandum o společném postupu pro volby do Zastupitelstva MČ Praha 3 v roce 2018" Kampaň je zahájena, červený doubledecker tu teď budete vídat čím dál častěji :-)

7. 1. 2018

Představujeme členy regionálního výboru TOP 09 na Praze 3

Představujeme členy regionálního výboru TOP 09 na Praze 3

Na podzim 2017 byl zvolen nový regionální výbor TOP 09 v Praze 3. Se staronovým předsedou Martinem Dlouhým a starostku Vladislavu Hujovou jsme před nedávnem zveřejnili samostatné rozhovory. Dnes přinášíme krátké představení dalších členů výboru – Jana Vokála, Jiřího Ptáčka a Jana Bíny.

28. 11. 2017

Celostátní sněm TOP 09 proběhl v Praze 3, zahájila jej starostka Vladislava Hujová a předseda Martin Dlouhý

Během uplynulého víkendu proběhl celostátní sněm TOP 09. Není tajemstvím, že proběhl na území Prahy 3. Nejen proto jej zahajovala naše paní starostka Vladislava Hujová a předseda Martin Dlouhý. Martin Dlouhý byl na sněmu zvolen do výkonného výboru TOP 09.

27. 11. 2017

Workshop Lepší Trojky: Jak podpořit podnikání

Iniciativa Lepší Trojka zahájila sérii workshopů v Praze 3. První byl připraven na téma „Jak podpořit podnikání“ a kromě starostky Hujové se jej účastnila řada podnikatelů z Prahy 3. Podívejte se na krátký sestřih s některými účastníky akce.

18. 10. 2017

Gabriela Pecková: TOP 09 je jedinou konzervativní pravicovou proevropskou stranou

Gabriela Pecková: TOP 09 je jedinou konzervativní pravicovou proevropskou stranou

Gabriela Pecková je lékařkou v oboru vnitřního lékařství a revmatologie. Mimo to působí poslední dvě volební období také jako poslankyně za TOP09 a sněmovnu zastupuje i v Radě Evropy jako místopředsedkyně výboru pro ochranu a práva dětí. Jejím hlavním tématem je náhradní rodinná péče o ohrožené děti. V letošních volbách do Poslanecké sněmovny kandiduje za Prahu. Pokud vás zajímá, kdo je jejím favoritem na prezidenta, nebo co považuje v životě za nejdůležitější, přečtěte si následující rozhovor.

29. 9. 2017

Martin Dlouhý: I Praha 3 může být turisticky zajímavá

Martin Dlouhý: I Praha 3 může být turisticky zajímavá

Svobodný pohyb lidí a stále ekonomicky silnější lidé z jiných světadílů jsou trendy, které zvyšují turismus ve světě. Důsledkem toho se turisticky oblíbená města stávají přeplněná. Je to trochu paradox, že se bráníme přílivu turistů, tedy přílivu peněz. Podle odhadů totiž každá desátá koruna vytvořená v Praze pochází z turistiky, takže odhánění turistů by znamenalo značné ekonomické ztráty. Navrhovaným řešením je rovnoměrnější rozmístění zajímavých turistických cílů po městě. V případě Prahy je to šance pro Vítkov a oživení dolního Žižkova.

15. 9. 2017

Praha 3 rozjela Antigraffiti program, podívejte se, jak funguje

TOP 09 prosadila spuštění Antigraffiti programu, který by měl pomoci vlastníkům nemovitostí v Praze 3. Ti se dlouhodobě potýkají s vandalismem z řad sprejerů. Součástí programu je samozřejmě i čištění městského mobiliáře a ploch ve správě městské části. Více informací se dozvíte ve videu.

12. 9. 2017

Martin Dlouhý: Na TOP 09 si vážím toho, že nepodléhá populismu

Martin Dlouhý: Na TOP 09 si vážím toho, že nepodléhá populismu

Přinášíme vám rozhovor s Martinem Dlouhým, předsedou pražské TOP 09 a TOP 09 Praha 3. Martin je členem Zastupitelstva na Praze 3 i na magistrátu. Povídali jsem si nejen o jeho pedagogické profesní dráze na Vysoké škole ekonomické, ale také o výzvách, které s sebou přináší působení v komunální politice.

25. 8. 2017

Gabriela Pecková zve na svůj volební web

Poslankyně a kandidátka za Prahu 3 Gabriela Pecková spustila svůj volební web na adrese www.jedupecky.cz

23. 5. 2017

Vzkazy z Vídně a Londýna: „Neuklízíte exkrementy po svých domácích mazlíčcích? Tak zaplatíte tučnou pokutu!“

Vzkazy z Vídně a Londýna: „Neuklízíte exkrementy po svých domácích mazlíčcích? Tak zaplatíte tučnou pokutu!“

Máte to ve svých rukou! Nebuďte čuňata! Tato hesla s doprovodnými obrázky zdobí evropské metropole a vyzývají majitele psů, aby po svých miláčcích nezapomněli uklidit. Nevím, kolik se reálně uděluje pokut, ale inzerované sazby se pohybují mezi 50 eury a 1000 librami.

26. 4. 2017

MÁME VÝSLEDKY!

MÁME VÝSLEDKY!

Na podzim to budou tři roky od posledních komunálních voleb. Ačkoliv do příštích voleb zbývá více než rok, rádi bychom v následujících řádcích shrnuli dosavadní úspěšné kroky TOP 09 a prezentovali alespoň část výsledků naší činnosti na radnici Prahy 3.

10. 3. 2017

Chcete zvelebit své okolí? Do středy máte možnost. Zapojte se do druhého ročníku Participativního rozpočtu!

Chcete zvelebit své okolí? Do středy máte možnost. Zapojte se do druhého ročníku Participativního rozpočtu!

Projekt Participativního rozpočtu vyhlásila Praha 3 již podruhé. V minulém ročníku uspělo osm návrhů a např. pramen nad Krejcárkem tak dostal novou stříšku, nevyužívaný pozemek Horní Stromka se proměnil na nové dětské hřiště nebo se zrekonstruovaly prostory organizace Mamma HELP.

26. 1. 2017

Starostka Hujová: Zajímá Vás historie, současnost a chcete ovlivnit budoucnost prostranství na Vrchu sv. Kříže?

Starostka Hujová: Zajímá Vás historie, současnost a chcete ovlivnit budoucnost prostranství na Vrchu sv. Kříže?

Pokud ano, vážení spoluobčané, dovoluji si Vás pozvat na veřejnou debatu k tomuto tématu, která proběhne ve čtvrtek 2. února od 17 hod v Kongresovém sále hotelu Olšanka. Naším cílem je zachovat toto veřejné prostranství pro další generace. Již v roce 2014 městská část Praha 3 iniciovala referendum o Parukářce, bohužel se tohoto procesu nezúčastnil dostatečný počet občanů Prahy 3. Nyní budeme společně hledat principy fungování prostoru na Vrchu sv. Kříže, které předložíme ke schválení Zastupitelstvu městské části Praha 3, aby v budoucnosti nedocházelo k nesystémovým úpravám prostranství.

9. 1. 2017

Už jste využili Čistou Trojku?

Čistou Trojku měla TOP 09 ve svém volebním programu. A funguje dobře. Od spuštění služby zde obyvatelé Prahy 3 nahlásili přes 1 800 černých skládek, nebo jiných problémů vyskytujících se ve veřejném prostoru. Naprostou většinu z nich se podařilo zlikvidovat do 24 hodin od nahlášení.

26. 11. 2016

Novým předsedou pražské TOP 09 byl zvolen Martin Dlouhý z Prahy 3

Novým předsedou pražské TOP 09 byl zvolen Martin Dlouhý z Prahy 3

„Velmi si vážím důvěry, kterou mi delegáti vyjádřili. Čekají nás volby do Poslanecké sněmovny, takže si uvědomuji, že celé předsednictvo musí velmi tvrdě pracovat, aby naplnilo a předčilo vysoká očekávání,“ řekl nový předseda pražské TOP 09 Martin Dlouhý, který současně zastává i úlohu předsedy regionální organizace v Praze 3.

18. 10. 2016

Růžička: Slušného politika lidé přijdou volit

"Lidé dost často říkali, že je volby nezajímají. Že jsou otrávení, že se politici hádají a jak se k sobě nechovají slušně. Pokud by se problémy řešily z podstaty a slušně, lidé by k volbám přistupovali vstřícněji," říká nový senátor Jiří Růžička.

18. 10. 2016

Nová výstavba na NNŽ jasně, stručně a transparentně

Nová výstavba na NNŽ jasně, stručně a transparentně

Nákladové nádraží oslavilo své letošní 80. výročí poněkud smutně – dvě hodiny před loňským Silvestrem odjela z perónu NNŽ poslední vlaková souprava. Jedna etapa se tak uzavřela a spousta z vás se ptá, co bude dál. Postaví se na stejném místě obří obchodní centrum? Povede přes areál metro D? Bude se komplex využívat pro kulturu nebo se po vzoru berlínského letiště Tempelhof promění v obří industriální park? Ačkoliv je budoucnost NNŽ opravdu poměrně zašmodrchaný problém se spoustou různých organizací, developerů a žalob, pokusím se všechno zjednodušit na minimum a v kostce vysvětlit, co se vlastně bude dít.

17. 10. 2016

Dvacet let výstavby kolem Parukářky – krok za krokem

Dvacet let výstavby kolem Parukářky – krok za krokem

Zapátral jsem v historii a pokusil se zmapovat, co se za posledních dvacet let odehrálo kolem Parukářky. V devadesátých letech byly novostavby na zelené louce brány jako odznak vzmáhající se ekonomiky. Dnes je už jasné, že to před těmi dvaceti lety někdo přehnal.

13. 10. 2016

Praha 3 bojuje za umístění Epopeje na Vítkově

Stále se hledá místo, kde by mohlo být trvale umístěno nejslavnější dílo Alfonse Muchy - Slovanská epopej. Přitom zanedlouho to bude již sto let, kdy toto monumentální dílo, které představuje dějiny slovanských národů, bylo poprvé představeno veřejnosti. Městská část proto založí nadační fond, jehož účelem bude podpořit realizaci pavilonu Alfonse Muchy na Vítkově, kde by epopej našla konečně svůj důstojný domov.

28. 9. 2016

Admirál Schwarzenberg: Jdeme do toho!

Pamatujete na legendární předvolební televizní spot TOP 09 z roku 2010? Karel Schwarzenberg v roli admirála na lodi S Karlem: "Kolik nás tu je? Je nás víc, než si myslíte. A jdeme do toho!"


19. 4. 2024

Jan Materna: Oprava garáží ve Vinohradské ulici: Nový život pro nevyužívané prostory

Městská část brzy dokončí jednu z důležitých investičních akcí v oblasti parkování. Garáže ve Vinohradské ulici (ve…

9. 4. 2024

Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Jako předseda dopravní komise a výboru pro územní rozvoj se snažím využít průniku těchto dvou gescí a přicházím…