Jan Bína: Zahájení provozu elektrobusů na Praze 3

/ Aktuálně / Jan Bína: Zahájení provozu elektrobusů na Praze 3

Jan Bína: Zahájení provozu elektrobusů na Praze 3

V pondělí 17. ledna vyjel na lince 213 ze stanice Želivského na svou první jízdu s cestujícími elektrobus Škoda Trasportation s označením E’City 36BB. Byl to začátek zkušebního provozu, který bude probíhat i na linkách 154 a o víkendech na lince 124. Zahájení provozu elektrobusů je zajímavým krokem pro ekologizaci veřejné dopravy v Praze. 


Dalších třináct vozidel bude postupně nasazeno do provozu od února letošního roku. Elektrobus je nízkopodlažní, což určitě ocení především maminky s dětmi a lidé se sníženou pohyblivostí, kterým jsou k dispozici místa pro invalidní vozíky a kočárky. Dvanáct metrů dlouhé a dva a půl metru široké vozidlo dokáže pojmout až osmdesát cestujících, z toho dvacet osm má místo k sezení. Dojezd je kolem sta kilometrů, což je dostatečné vzhledem k tomu, že na každé konečné stanici se elektrobus napojí na dobíjecí troleje a v noci doplní kompletní kapacitu v depu. V případě nouze je možné připojit kompaktní pantograf i na běžné tramvajové čí trolejbusové troleje, což činí vozidlo značně flexibilním. Projekt je součástí naplňování klimatického závazku hlavního města Prahy. Celková hodnota této veřejné zakázky je 207 milionů korun, ze kterých 85 % nákladů pokryje dotace Evropské unie. Díky tomuto projektu DPP ročně ušetří asi 252 tisíc litrů nafty a vyprodukuje zhruba o 714 tun emisí CO2 méně. Tato čísla jsou opravdu přesvědčivá. Doufám, že elektrifikace především hromadné dopravy bude úspěšně a hlavně rychle pokračovat. Ve hře je i nasazení elektrobusů na linku 136, což by mělo pozitivní dopad na Prahu 3.


Publikováno: 3. 3. 2022 Sekce: Názory, Aktuálně

15. 9. 2022

Pojeďte s námi autobusem již v sobotu 17.9.

Milí sousedé, jsou tu opět bezplatné jízdy naším dvoupatrovým busem  . Už tuhle sobotu 17. 9. od 15:00 a…

8. 9. 2022

Jiří Ptáček: Kdo předložil kolik tisků na radu?

Novináři občas počítají, jak jsou členové vlády či poslanecké kluby aktivní. Kdo a kolik prosadil věcí. Hlavně před volbami řeší,…