Vzkazy z Vídně a Londýna: „Neuklízíte exkrementy po svých domácích mazlíčcích? Tak zaplatíte tučnou pokutu!“

/ Aktuálně / Vzkazy z Vídně a Londýna: „Neuklízíte exkrementy po svých domácích mazlíčcích? Tak zaplatíte tučnou pokutu!“

Vzkazy z Vídně a Londýna: „Neuklízíte exkrementy po svých domácích mazlíčcích? Tak zaplatíte tučnou pokutu!“

Máte to ve svých rukou! Nebuďte čuňata! Tato hesla s doprovodnými obrázky zdobí evropské metropole a vyzývají majitele psů, aby po svých miláčcích nezapomněli uklidit. Nevím, kolik se reálně uděluje pokut, ale inzerované sazby se pohybují mezi 50 eury a 1000 librami.

Jak vidno, s problematikou psích exkrementů znečišťujících chodníky, silnice i travnaté plochy bojují snad všechna větší města po celém světě. A Praha 3 rozhodně není výjimkou. Ruku na srdce: kdo z vás si někdy pořádně od plic nezanadával, když při cestě do práce vyšlápl pozůstatek psího venčení? Nebo když dítko zvenku přinese domů ještě něco jiného než větrem ošlehané tváře a úsměv na rtech.

Rozhodla jsem se proto inspirovat kampaní, která proběhla například ve Vídni. Upozornil mě na ni kamarád a její autoři se kromě vyhrožování pokutou snažili zaujmout jistou nadsázkou a vtipem.

Zatím zkusíme přátelskou cestou apelovat na pejskaře, aby po svých domácích zvířátkách nezapomněli uklízet. Domnívám se, že kromě represe je třeba vyvolat veřejnou diskuzi a vzbudit v lidech pocit zodpovědnosti a samozřejmosti. Uklízet vlastní nepořádek přeci není nic nenormálního ani nadstandardního.

Po dohodě s týmem Čisté Trojky jsem nechala především na chodníky v Praze 3 umístit obrázky se psím exkrementem a s výzvou k úklidu. Obrázky jsou nastříkány dočasnou barvou a po krátké době v závislosti na počasí zmizí. Pokud se kampaň osvědčí a bude přijata pozitivně, městská část zváží, zda na některá místa neprovede nástřik permanentní barvou. Nicméně zatím tato kampaň nestála městskou část ani korunu. Šablonu vyrobil dobrovolník a realizaci provedli pracovníci Čisté Trojky v rámci náplně své práce.

V žádném případě nechci brojit proti pejskařům a jejich mazlíčkům ve městech, sama jsem majitelkou malé psí slečny jménem Hanako a nevyměnila bych ji za nic na světě. Uklízet po ní při venčení je pro mě ale samozřejmostí a nepovažuji to za nic omezujícího. Městská část investuje nejen do úklidu, ale také do speciálních košů, u kterých jsou zdarma k dispozici pytlíky na psí exkrementy. Jsou prakticky v každé ulici a ve všech parcích a přesto to bohužel nestačí. Argument některých pejskařů, že platí poplatky za psa, a tím pádem by se o úklid měla starat pouze městská část, je také lichý. Výše ročních poplatků se sice dle jasných kritérií liší, ale každopádně nejvyšší částka za jednoho psa na domácnost činí 1500 Kč ročně. Je to obnos, který opravdu nepokryje veškeré náklady.

Vladislava Hujová, starostka městské části Praha 3
 


Další varianta nástřiku v Praze 3

Příklady z dalších měst v Evropě


Kampaň ve Vídni
 

Obdobná kampaň z různých měst ve Velké Británii - pokuty jsou zde opravdu vysoké a dosahují až 1000 liber (cca 31 000 Kč).


Publikováno: 23. 5. 2017 Sekce: Kauzy, Aktuálně

19. 4. 2024

Jan Materna: Oprava garáží ve Vinohradské ulici: Nový život pro nevyužívané prostory

Městská část brzy dokončí jednu z důležitých investičních akcí v oblasti parkování. Garáže ve Vinohradské ulici (ve…

9. 4. 2024

Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Jako předseda dopravní komise a výboru pro územní rozvoj se snažím využít průniku těchto dvou gescí a přicházím…