Na proces s Miladou Horákovou se nesmí zapomenout

/ Aktuálně / Na proces s Miladou Horákovou se nesmí zapomenout

Na proces s Miladou Horákovou se nesmí zapomenout

V sobotu si připomeneme smutné výročí sedmdesáti let od justiční vraždy Milady Horákové, Záviše Kalandry, Oldřicha Pelce a Jana Buchala. Oni a mnozí další byli komunistickým režimem zavražděni jen pro svoje přesvědčení a snahu o svobodné Československo. Přestože část svého života strávili v nacistických lágrech, kde byli kvůli boji za naši svobodu, přestože o milost pro ně prosily přední světové osobnosti. Praha 3 považuje za nezbytné připomínat si jejich odkaz, a proto se připojila k výzvě Dekomunizace, o.s. a připomínáme si zavraždění Milady Horákové před 70 lety.


Bohužel jsme dnes opět svědky snahy komunistů o přepisování historie, kdy někteří tvrdí, že ji nezavraždil komunistický režim, či dokonce zpochybňují její nevinnu. Proto je potřeba připomínat si ji a ostatní oběti komunistického režimu, aby se na jeho zrůdnosti nikdy nezapomnělo!

Velkou zrůdností v tomto vykonstruovaném procesu, bylo široké využití propagandy, zprávy o procesu byly šířeny pomocí všech tehdejších medií a „rezoluce lidu“ si žádaly trest smrti pro všechny „zrádce republiky“. Obzvláště ohavné pak byly rezoluce žáku škol, které malé děti musely podepsat a často si ani neuvědomovaly, že podepisují rozsudek smrti.

I toto ukazuje na důležitost znalosti minulosti, protože tato nenávist vůči domnělému nepříteli a vytvoření pocitu strachu, je příznačné pro totalitní režimy a ideologie. I dnes se totiž někteří snaží vytvářet pocit strachu před domnělým nepřítelem např. za pomoci řetězových emailů či dezinformačních medií. Naším úkolem je tedy nedopustit, aby se na odkazy Milady Horákové a spol. zapomnělo a být na pozoru před komunisty a kýmkoliv jiným, kdo by se pokoušel nastolit takovéto pořádky. Nesmíme dovolit, aby se tyto události opakovaly!


Publikováno: 25. 6. 2020 Sekce: Názory, Aktuálně

Fotoalbum

13. 11. 2023

Petra Sedláčková: Pracujeme na lepším veřejném prostoru Prahy 3

Rozšíření tramvajového ostrůvku v Biskupcově vyvolalo obrovskou pozitivní odezvu. Kdo se tam ráno pohybuje, dobře ví proč.…

11. 11. 2023

Připomínáme si válečné veterány

11. listopad je od konce 1. světové války vnímán jako Den válečných veteránů a obětí válek. Symbolem Dne veteránů se stal květ…