Na proces s Miladou Horákovou se nesmí zapomenout

/ Aktuálně / Na proces s Miladou Horákovou se nesmí zapomenout

Na proces s Miladou Horákovou se nesmí zapomenout

V sobotu si připomeneme smutné výročí sedmdesáti let od justiční vraždy Milady Horákové, Záviše Kalandry, Oldřicha Pelce a Jana Buchala. Oni a mnozí další byli komunistickým režimem zavražděni jen pro svoje přesvědčení a snahu o svobodné Československo. Přestože část svého života strávili v nacistických lágrech, kde byli kvůli boji za naši svobodu, přestože o milost pro ně prosily přední světové osobnosti. Praha 3 považuje za nezbytné připomínat si jejich odkaz, a proto se připojila k výzvě Dekomunizace, o.s. a připomínáme si zavraždění Milady Horákové před 70 lety.


Bohužel jsme dnes opět svědky snahy komunistů o přepisování historie, kdy někteří tvrdí, že ji nezavraždil komunistický režim, či dokonce zpochybňují její nevinnu. Proto je potřeba připomínat si ji a ostatní oběti komunistického režimu, aby se na jeho zrůdnosti nikdy nezapomnělo!

Velkou zrůdností v tomto vykonstruovaném procesu, bylo široké využití propagandy, zprávy o procesu byly šířeny pomocí všech tehdejších medií a „rezoluce lidu“ si žádaly trest smrti pro všechny „zrádce republiky“. Obzvláště ohavné pak byly rezoluce žáku škol, které malé děti musely podepsat a často si ani neuvědomovaly, že podepisují rozsudek smrti.

I toto ukazuje na důležitost znalosti minulosti, protože tato nenávist vůči domnělému nepříteli a vytvoření pocitu strachu, je příznačné pro totalitní režimy a ideologie. I dnes se totiž někteří snaží vytvářet pocit strachu před domnělým nepřítelem např. za pomoci řetězových emailů či dezinformačních medií. Naším úkolem je tedy nedopustit, aby se na odkazy Milady Horákové a spol. zapomnělo a být na pozoru před komunisty a kýmkoliv jiným, kdo by se pokoušel nastolit takovéto pořádky. Nesmíme dovolit, aby se tyto události opakovaly!


Publikováno: 25. 6. 2020 Sekce: Názory, Aktuálně

Fotoalbum

19. 4. 2024

Jan Materna: Oprava garáží ve Vinohradské ulici: Nový život pro nevyužívané prostory

Městská část brzy dokončí jednu z důležitých investičních akcí v oblasti parkování. Garáže ve Vinohradské ulici (ve…

9. 4. 2024

Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Jako předseda dopravní komise a výboru pro územní rozvoj se snažím využít průniku těchto dvou gescí a přicházím…