Ivo Denemark: Proměna radničních novin

/ Aktuálně / Ivo Denemark: Proměna radničních novin

Ivo Denemark: Proměna radničních novin

V rámci koaličních vyjednávání způsobených neshodami uvnitř Pirátů na Praze 3 přepustila TOP 09 jedno místo v redakční radě radničních novin Zeleným. Musím říct, že jsem ho uvolnil rád, protože odcházím od hotové práce. Při pohledu zpět mi přijde až neuvěřitelné, jak se nám podařilo noviny proměnit k lepšímu.

 


Když jsem na tuto pozici v roce 2018 nastupoval, dělo se tak pár měsíců před volbami a starostou byl Alexander Bellu za ODS. Noviny, které v té chvíli vycházely, si nezadaly s volebními letáky, kdy postup tehdejší redakce byl zcela jednoduchý - zeptala se radních co mají zpracovat a ti jí dodali podklady o své práci. Probíhala dokonce jakási soutěž o to, kdo bude mít v novinách větší prostor.

Na první straně se střídali radní a starosta měl pak na té třetí svůj vlastní sloupek. Boj o prostor mezi nervózními politiky v předvolebním období pokračoval také na dalších stránkách, kdy se čtenář mohl dozvědět o plánech na zřízení nejnovější chytré lavičky/lampy od tehdejšího starosty, nebo o další sportovní akci pro děti kterou měl pod záštitou jiný radní, to vše vždy s fotkou.

Radniční noviny 10/2018Radniční noviny 10/2018

Situace před volbami dospěla dokonce do takové absurdnosti, kdy jsem musel konstatovat, že nevydáváme noviny, ale předvolební plakát a odmítl jsem s předkládanou verzí novin vydat souhlas.

Po nástupu nové koalice TOPSTAN, Zelení a Piráti jsme začali dlouhou cestu změny celých novin. Vycházeli jsme z toho, že noviny by měly být výrazně kratší, čtivější a usilovali jsme, aby v nich byla politika ponechána pouze ve vyhraněném prostoru. Zkrátka moderní služba veřejnosti, na kterou mohu být jako žižkovák hrdý a věděl, že si může přečíst zajímavý obsah, aniž by si musel číst PR články politiků o nesmyslech. Moje osobní ambice byla ta, aby noviny dostali něco speciálního, co by vystihovalo ducha naší svébytné čtvrti. Tím se staly rubriky “Imaginárium” a “Republika Žižkov”, kterých se úžasně zhostili Karel Světlík a Viktor Žižkov. Obě rubriky jsou pojaté literárně, pracují s fabulacemi a ukazují, že jsme hrdá čtvrť, která si ze sebe umí a hodlá dělat legraci:

Radniční noviny červen 2020

Při práci na nové koncepci novin také vyšlo najevo, že stávající externí redakce nesdílí naší představu nového konceptu a je ochotna pracovat pouze ve starém formátu. Bylo tedy třeba vybrat a sestavit redakci novou. Zda se nám to povedlo, musí čtenáři posoudit sami. Paralelně s těmito změnami probíhala práce na nové grafické podobě novin, která by měla být v souladu s novou visuální identitou Prahy /II :). První dvě čísla novin nám trvalo, než jsme dokázali najít přijatelný kompromis mezi požadavky moderního designu a novinářů, ale výsledek je z mého pohledu skvělý:

Radniční noviny červen 2020Radniční noviny červen 2020

 

Radniční noviny červen 2020Radniční noviny červen 2020

Dále jsme museli nalézt spravedlivý způsob, jak umožnit zastupitelům prezentovat své názory v novinách a mít také rovné zastoupení. Po důkladném nastudování tiskového zákona a praktik v různých radničních novinách musím říct, že většina z nich porušuje tiskový zákon. Není totiž příliš často dodržován princip rovného přístupu k možnosti se zde prezentovat. Práce v redakční radě je nevděčná. Musíte být připraveni bránit snahám politiků přehnaně se v nich prezentovat, nebo si skrze ně řešit osobní spory, zároveň musíte požadovat po redakci skvělé výsledky a pomáhat jí v jejich dosahování. Skvělým příkladem je místopředseda redakční rady Michal Vronský, který si vzal neformální patronát nad historickou rubrikou a společně s klubem Přátel Žižkova jí dal doslova druhý a život (aniž by se tím měl nějakou ambici prezentovat). Dobrý člen rady by měl být zkrátka zdrojem inspirace pro nová témata a podněty. Hlavně by měl mít na paměti, že to nejdůležitější pro většinu čtenářů je křížovka, pro mladší omalovánky (ano to jsme taky přidali)!

Jsem si jistý, že můj nástupce v této funkci si bude této odpovědnosti vědom a naváže na rozdělanou práci.


Publikováno: 1. 6. 2020 Sekce: Naši lidé, Aktuálně

13. 11. 2023

Petra Sedláčková: Pracujeme na lepším veřejném prostoru Prahy 3

Rozšíření tramvajového ostrůvku v Biskupcově vyvolalo obrovskou pozitivní odezvu. Kdo se tam ráno pohybuje, dobře ví proč.…

11. 11. 2023

Připomínáme si válečné veterány

11. listopad je od konce 1. světové války vnímán jako Den válečných veteránů a obětí válek. Symbolem Dne veteránů se stal květ…