Humans of Žižkov

/ Aktuálně / Humans of Žižkov

Humans of Žižkov

Možná jste v novinách narazili na příběh paní Vostré. Sympatická vozíčkářka žijící se svalovou dystrofií bydlí na Husitské. Kvůli rekonstrukci se už měsíce nedostala ven a nachází se tak v nedobrovolném domácím vězení. Přitom nejde jen o vycházky. Především se za celou dobu nedostala do nemocnice, kam ji obvykle vozí převozová sanitka na nezbytné pravidelné prohlídky. Pro dokreslení příběhu je třeba podotknout, že paní Vostrá se pohybuje na specifickém a velmi těžkém elektrickém vozíku. Její převoz v běžném autě není možný.

Dnes jsme ji odvezli. Šimon Ornest zajistil od kapely The Tap Tap upravené auto s plošinou a tam kam saniťáci odmítli zajet, my jsme zajeli.
A teď pár postřehů. Náš příběh celkem dobře ilustruje, že samotná rekonstrukce se nemusí technicky vzato vylučovat s potřebami podobně handicapovaných lidí.
Ale ďábel se skrývá v tom, když každý dělá pouze to, co dělat musí. Lékař není povinen jezdit za pacientem. Převozové sanitky nemusí jezdit na staveniště. Stavaři nemusí pátrat po uvězněných vozíčkářích. Nikdo neporušil žádná pravidla, ale výsledek je hrozně pitomý.

Manžel paní Vostré si nás našel na Facebooku a společně jsme udělali trochu humbuk. O příběh se začali zajímat novináři a všichni formalisté se najednou proměnili v super partu. Sympatická madam z TSK zmobilizovala stavbyvedoucího, který mi obratem volal s nabídkou pomoci. Stavaři přestěhovali materiál uskladněný přímo před vchodem do domu a vybudovali celkem funkční nájezd do rozkopané ulice. Šimon sehnal profi káru pro převoz vozíčkářů a vyrazili jsme do akce. Všechno klaplo a celá posádka absolvovala akci v dobré náladě.

Jednali jsme sice trochu mimo systém, ale dotáhli jsme to do šťastného konce. Teď je na čase hledat systémové řešení i pro ostatní. Podobných příběhů bude bezpochyby více. A nejen na Husitské.

Jiří Ptáček, TOP 09 Praha 3


Publikováno: 8. 8. 2018 Sekce: Naši lidé, Aktuálně

19. 4. 2024

Jan Materna: Oprava garáží ve Vinohradské ulici: Nový život pro nevyužívané prostory

Městská část brzy dokončí jednu z důležitých investičních akcí v oblasti parkování. Garáže ve Vinohradské ulici (ve…

9. 4. 2024

Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Jako předseda dopravní komise a výboru pro územní rozvoj se snažím využít průniku těchto dvou gescí a přicházím…