Michal Vronský: Žižkovské mezidvorky a půjčovna potřeb pro sousedské akce

/ Aktuálně / Michal Vronský: Žižkovské mezidvorky a půjčovna potřeb pro sousedské akce

Michal Vronský: Žižkovské mezidvorky a půjčovna potřeb pro sousedské akce

V květnu se uskutečnil 11. ročník festivalu Žižkovské mezidvorky. Pro ty, kdo jej neznají: Jde o sousedskou akci, kdy se na jeden den otevřou dvory několika domů. Na nich se pak konají malé koncerty, recitace, hry pro děti… Lidé chodí mezi jednotlivými dvory, seznamují se a tráví společně čas. Byl jsem u organizace prvního ročníku i u většiny dalších. 


Grantová podpora ze strany radnice nebyla mnoho let žádná, ačkoliv pořadatelé žádali. Festival přesto fungoval z nadšení a přesvědčení. Poslední roky se přístup radnice změnil a festivalu už si hledí, podporuje jej finančně a pomáhá s propagací.

U nás na dvorku jsme letos zahrnuli do programu sousedský oběd. Řekli jsme si se ženou, že uvaříme polévku a uvidíme, co se bude dít. Dorazilo pár lidí z domu, ale také několik neznámých lidí. Od příchozích jsme na oplátku dostali láhev cideru. Příjemná a lehce slavnostní atmosféra se dostavila sama, když dvůr zalilo polední slunce… Ze vzpomínek starší generace přitom víme, že tahle neanonymní atmosféra byla běžnou součástí žižkovských a vinohradských domů. Podpora sousedských vztahů je jeden z výstupů strategického plánu Prahy 3. Kde totiž panují dobré sousedské vazby, lidé se cítí bezpečněji, žijí spokojenější životy a netouží stěhovat se jinam. Připravujeme proto projekt půjčovny základních potřeb na sousedské akce: skládací stoly a lavice, nůžkový stan a další, abychom lokálním organizátorům usnadnili práci. Chystáme také návod, jak zařídit a domluvit zábor veřejného prostoru. Cíl je jediný: spokojený život na Praze 3.


Publikováno: 9. 6. 2022 Sekce: Aktuálně

15. 9. 2022

Pojeďte s námi autobusem již v sobotu 17.9.

Milí sousedé, jsou tu opět bezplatné jízdy naším dvoupatrovým busem  . Už tuhle sobotu 17. 9. od 15:00 a…

8. 9. 2022

Jiří Ptáček: Kdo předložil kolik tisků na radu?

Novináři občas počítají, jak jsou členové vlády či poslanecké kluby aktivní. Kdo a kolik prosadil věcí. Hlavně před volbami řeší,…