Martin Dlouhý: Od teorie her k praktickému životu Pražanů
/ Aktuálně / Martin Dlouhý: Od teorie her k praktickému životu Pražanů
Můj život je spojen se Žižkovem, kde bydlím i pracuji. Na jednom konci Žižkova nastoupím na tramvaj č. 9 a jedu přednášet na Vysokou školu ekonomickou. Zabývám se ekonomií a také teorií her, o které jsem s kolegou napsal docela pěknou knížku. Málo lidí například ví, že hra dáma již byla počítačem vyřešena a bez chybného tahu soupeře v ní nelze vyhrát.
Je to trochu paradox, že v práci se zabývám teoretickými věcmi a jako pražský zastupitel se v politice zabývám velmi praktickými záležitostmi, které ovlivňují život Pražanů. Ekonom a matematik se cestou osudu dostal k oblasti zdravotnictví a sociální politiky. Z náhodného setkání v autobusu se známým nad jedním projektem se stal dlouhodobý zájem o tuto oblast na dalších 25 let.
Jako pražský radní pro zdravotnictví a sociální politiku jsem byl odpovědný za to, aby bohaté město jako Praha nezapomínalo na ty méně šťastné občany, kteří jsou v ekonomických nesnázích, zdravotně postižení, bez domova, či jsou drogově závislí. Politici musí zvolit takové opatření, aby město pro tyto občany zajistilo odpovídající služby, zároveň to bylo finančně udržitelné a také to pomohlo snížit případné nepříznivé dopady na lidi v okolí. A věřte, že tyhle kompromisy se nehledaly snadno. Vzájemná dohoda magistrátu a městských částí, kterých je 57, je nejlepší cesta k úspěchu.
Prahu považuji svým způsobem za experimentální laboratoř pro zbytek republiky. Vznikají zde zajímavé inovace, jsou zde nejlepší nemocnice, divadla, je to česká brána do světa, ale zároveň je to velkoměsto, kde se přirozeně koncentrují sociální problémy. Zkušenosti z náročné, divoké, ale taky inspirativní a občanům prospěšné pražské politiky bych rád využil na národní úrovni. Jako ekonom chci dohlížet na veřejné finance, abychom nežili na dluh. Jako učitel chci zlepšit úroveň vzdělávání. A jako odborník na zdravotní a sociální politiku chci, aby pomoc šla těm, kteří ji opravdu potřebují.