Studenti v Domech s pečovatelskou službou

/ Aktuálně / Studenti v Domech s pečovatelskou službou

Studenti v Domech s pečovatelskou službou

Budujeme mezigenerační soužití – studenti budou v domech s pečovatelskou službou

V posledních letech je pro studenty v Praze čím dál tím složitější zajistit si bydlení. To je dáno růstem cen nájmů, ale například i nedostatečnou nabídkou kolejního bydlení. Zejména pro studenty náročnějších oborů, které si vyžadují soustavné studium, je tato situace obtížně řešitelná, jelikož si u studia nemohou přivydělat.

Praha 3 provozuje pro své občany dva domy s pečovatelskou službou, které nabízejí více než 200 bytů pro osoby, které mají sníženou soběstačnost hlavně z důvodu věku, nebo chronického onemocnění. O tyto byty byl v minulosti velký zájem, ale v posledních letech se stává, že část zůstává nevyužitých. Rezidenti těchto bytů navíc často trpí osamělostí a nemají často rodinné příslušníky, kteří by je v domě navštěvovali.

Proto náš zástupce v Komisi pro sociální politiku Ivo Denemark navrhl oba problémy řešit novým pilotním projektem. Po vzoru některých zařízení v Nizozemí, nebo například Francii budou ve volných bytech DPS ubytování vybraní studenti. Ti se zavážou jak k placení nájmu, který bude stejný jako pro rezidenty, ale zároveň je významně nižší než nájemní bydlení v Praze, tak k „odpracování“ 30 hodin v měsíci s místními rezidenty – jejich sousedy. Ten může mít podobu vycházky, šachové partie, vyřešení problému s elektronikou, nebo pouhého popovídání si.

Pakliže máte zájem, žádost je třeba podat do 30. srpna 2019.

Doufáme, že se tento projekt ujme a Praha 3 se stane příkladem pro další městské části, které se vydají v našich šlépějích. Věříme totiž, že mezigenerační soužití je v dnešní době nutné podporovat, zvláště tehdy, když to je pro městskou části i výhodné.

 


Publikováno: 7. 8. 2019 Sekce: Kauzy, Aktuálně

Studenti v domech s pecovatelskou sluzbou

13. 11. 2023

Petra Sedláčková: Pracujeme na lepším veřejném prostoru Prahy 3

Rozšíření tramvajového ostrůvku v Biskupcově vyvolalo obrovskou pozitivní odezvu. Kdo se tam ráno pohybuje, dobře ví proč.…

11. 11. 2023

Připomínáme si válečné veterány

11. listopad je od konce 1. světové války vnímán jako Den válečných veteránů a obětí válek. Symbolem Dne veteránů se stal květ…