Vyrazte po Žižkově vyhlídkovým doubledeckerem

/ Aktuálně / Naši lidé / Vyrazte po Žižkově vyhlídkovým doubledeckerem

Vyrazte po Žižkově vyhlídkovým doubledeckerem

V ulicích Žižkova pravý londýnský doubledecker snad ještě snad nikdy nejezdil. Na místních členitých a úzkých cestách se daří kličkovat jen obratnému řidiči. Burácející motor zkušeně překřikuje průvodce, vybavuju si Hrabalova strýčka Pepina. Z horní paluby autobusu se naskýtá nevšední pohled, atmosféra je povznášející a rázovitá. Už nemám pochyb o přítomnosti typicky anglického vozítka tady u nás na Žižkově. Přesto se jdu ptát, kde se tu vzal a jaká je jeho historie? A kdo se může projet?

Chtěli byste se projet na jedné z jízd? Přihlaste se o jízdu na info@lepsitrojka.cz nebo na FB stránce Lepší Trojky, kde najdete také aktuální informace.

Autobus vyráží každou středu v 17, 18 nebo 19 hodin z parkoviště na Nákladovém nádraží Žižkov. Budete mít možnost projet se přes známá i neznámí místa Žižkova, dozvíte se o bohaté i temné historii z úst průvodců, kteří na Žižkově provádí. Popovídat si ale budete moci i se samotnými zástupci koalice TOP09 a STAN Prahy 3, kteří se o své znalosti Žižkova taktéž podělí.


Otázky na Jiřího Ptáčka, kandidáta na starostu Prahy 3 za TOP 09 a občasného řidiče volebního doubledeckeru:

Kudy jezdíte a jak dlouho jízda trvá?
Vyjíždíme z parkoviště autobusů na Nákladovém nádraží Žižkov a na stejné místo se vracíme zhruba po 40 minutách. Trasa vede po obvodu nádraží, následně kolem Olšanských hřbitovů a přes Floru na Jiřího z Poděbrad. Zde zatočíme a Siwiecovou ulicí přijedeme k Viktorce. Na Olšanském náměstí opět zahneme a přes Koněvovu se vracíme zpátky na místo srazu.

Proč jízdy pořádáte?
S nápadem přišel kamarád Ivo Denemark, který po Praze 3 občas provádí turisty. Po letech totiž zjistil, že mnohdy ukazuje cizincům věci, které neznají ani místní. Proto nám přišlo zajímavé tyto projížďky uspořádat. A dle ohlasu to nebyl špatný nápad.

Musí si zájemci jízdu zaplatit?
Nikoliv. Pro všechny zájemce jezdíme zdarma, autobus je součástí předvolební kampaně TOP 09 a Starostů, proto je polepen také našimi logy. A není to jen pro naše voliče, budeme rádi, když se ve čtyři a půl metru vysokém buse sveze každý, kdo má zájem poznat Žižkov, nebo je třeba nadšencem do veteránů.

Vy jste ho sem přivezl, umíte ho řídit?
Do Čech jsem jej nepřivezl, ale řídit ho samozřejmě umím. Historie tohoto kusu začíná kolem roku 1980. Tehdy sloužil na pravidelných linkách v Londýně. Kolem roku 2005 byl nahrazen novějšími typy, v Anglii jej přestavěli na vyhlídkový kabriolet, a ještě několik let vozil po Londýně turisty. Do Čech jej přivezli filmaři, kteří tady v Praze natáčí americký seriál Patriot. Podotýkám, že autobus sem přijel po vlastní ose až z Londýna, a když vezmete v potaz, že jeho maximální rychlost se pohybuje kolem 70 Km/hod. musel to být od řidiče heroický výkon. Každopádně od filmařů jsme jej koupili my. Zhruba rok jsme jej renovovali a dnes vás s ním rádi svezeme.

Co má podle vás společného Londýn a Žižkov?
Řekl bych, že rozmanitost. Nicméně Žižkov je jedinečný.

Otázky na Ivo Denemarka, průvodce Žižkovem s TOPSTANEM a člena TOP 09 Prahy 3.

Stačíte o bohaté historii cestujícím povyprávět za jízdy? Hlasivky na to máte, musím uznat.
Je pravda, že je rozdíl, když někoho provázíte pěšky a autobusem. V prvním případě můžete zastavit a když vidíte, že téma někoho zajímá, tak rozproudit debatu. V provozu musí být člověk přísnější (hlavně na sebe), protože když kolem něčeho projedete a vy to nezmíníte, tak máte smůlu. Naopak neočekávaná kolona vás donutí vzpomenout si na spoustu dalších informací. Je to tedy každopádně úplně jiný žánr. Hodně mě baví že lidé, okolo kterých projíždíme na nás mávají, nebo různě pozitivně i negativně pokřikují. Jsem extrovert a mám tyhle situace rád. Mávám zpět nebo děkuji za kompliment. Jsem taky rád, že si hodně kolegů, kteří zde kandidují za TOPSTAN tuhle roli vyzkoušelo a velice dobře obstáli.

Dejte k dobru jednu z historek, kterou mohou slyšet cestující při jízdách autobusu?
Nenazýval bych to přímo historkou, ale je zajímavé že socha Julia Fučíka, která byla za minulého režimu umístěna před parkem tehdy nesoucím jeho název byla přesunuta na Olšanské hřbitovy. Konkrétně k pietnímu památníku padlých Sovětských vojáků ze 2. světové války. Přijde mi to vlastně takové poetické, že po sametové revoluci nebyly tyto sochy zničeny. S určitou nadsázkou říkáme, že tam spolu vzpomínají na dávnou slávu. Zajímavé je, že z vrchního patra autobusu je na toto pohřebiště a sochy vidět přes hřbitovní zídku, takže když jedete kolem autem, tak ani nevíte kolem čeho projíždíte.

 

 


Publikováno: 22. 8. 2018 Sekce: Naši lidé, Aktuálně

2. 9. 2024

Jiří Ptáček: Praha 3 zakládá vlastní úklidovou firmu, aby mohla převzít větší iniciativu v úklidu chodníků

Hodně lidí přirozeně předpokládá, že za úklid chodníků odpovídá radnice. To ale není tak úplně pravda. Naprostá většina chodníků…

13. 8. 2024

Praha 3 opět jedničkou v transparentnosti!

Praha 3 se opět umístila na prvním místě v celé Praze podle K-indexu! Obhájila tak prventsví z minulého roku a opakovaně se drží…