Gabriela Pecková: TOP 09 je jedinou konzervativní pravicovou proevropskou stranou

/ Aktuálně / Naši lidé / Gabriela Pecková: TOP 09 je jedinou konzervativní pravicovou proevropskou stranou

Gabriela Pecková: TOP 09 je jedinou konzervativní pravicovou proevropskou stranou

Gabriela Pecková je lékařkou v oboru vnitřního lékařství a revmatologie. Mimo to působí poslední dvě volební období také jako poslankyně za TOP09 a sněmovnu zastupuje i v Radě Evropy jako místopředsedkyně výboru pro ochranu a práva dětí. Jejím hlavním tématem je náhradní rodinná péče o ohrožené děti. V letošních volbách do Poslanecké sněmovny kandiduje za Prahu. Pokud vás zajímá, kdo je jejím favoritem na prezidenta, nebo co považuje v životě za nejdůležitější, přečtěte si následující rozhovor.

Proč jsem se stala členkou TOP09 ?

Čekala jsem, až se na politické scéně objeví pravicový konzervativní subjekt sdružující lidi, se kterými sdílím stejné hodnoty. TOP09 byla tou jedinou a pravou volbou, proto jsem se stala její členkou.

Již druhým volebním obdobím se věnujete práci poslankyně. Co považujete za svůj největší úspěch? Co se vám povedlo na půdě Parlamentu prosadit?

Některé úspěchy byly dílem celého klubu, některé jeho částí, ale ten, který považuji za nejzásadnější, je tzv. Lanzarotská konvence o boji proti sexuálnímu násilí na dětech, kterou jsem “ protlačila “ parlamentem až k ratifikaci. Byli jsme posledním státem Rady Evropy, který ji nepodepsal, tak jsem moc ráda, že se to nakonec povedlo. Moje úloha ale nekončí, teď hlídám, abychom ji ve všech kapitolách také naplňovali.

Jaká je vaše specializace? Jakých výborů jste členkou?

Jsem místopředsedkyní výboru pro sociální politiku, dále jsem členkou stálé komise pro rodinu, podvýboru pro kulturu a také podvýboru pro myslivost, rybářství a včelařství a podvýboru pro udělování státních vyznamenání. Nejvíce mě asi ale zaměstnává členství v Radě Evropy, kde jsem místopředsedkyní podvýboru pro práva a na ochranu dětí při zdravotním a sociálním výboru a pracuji i ve výboru pro vzdělávání, kulturu a media. Výstupy a zkušenosti z Rady Evropy se pak snažím zúročit a překlopit do naší národní politiky.

Profesí jste lékařka. Dají se vůbec tyto dvě profese – lékařská a politická – srovnat? Cítíte se být více političkou nebo lékařkou?

Po obě volební období jsem v určitém rozsahu udržovala v chodu i svojí revmatologickou ambulanci. Můj den začíná sice poměrně brzy, často i před 5. hodinou ranní, ale považuji to za velmi důležité. Neztrácím kontakt s profesí, ošetřím pacienty a oni mi na oplátku poskytují výbornou zpětnou vazbu pro práci politika. Především díky nim stojím stále nohama pevně na zemi, v reálném světě.

Blíží se parlamentní a poté i prezidentské volby. Proč by lidé měli jít volit TOP 09? Proč by měli volit vás?

TOP 09 je jedinou konzervativní pravicovou proevropskou stranou. Je zárukou, že neuhne z demokratických principů a nespojí se nikdy se stranami a hnutími, které by demokracii a svobodu ohrožovaly, a ani nedopustí život na účet příštích generací. Bezpečnost a prosperitu naší země vidí v členství v EU a NATO. Já osobně jsem z opoziční pozice TOP 09 nemohla prosadit všechny své priority v oblasti zdravotnictví (paliativní medicína, domácí hospicová péče), v sociální oblasti změnu přístupu v péči o ohrožené děti a s tím související změny v trestním zákoníku. Za okrajovou nepovažuji ani možnost elektronických voleb a e- government vůbec.

Na pražskou kandidátku do parlamentních voleb vás nominovala regionální organizace TOP 09 Praha 3. Jak podle vás funguje radnice na Praze 3 a víte, co občany této městské části nejvíce trápí?

Jak už jsem uváděla, nejen že na Praze 3 bydlím, ale mám tu i ordinaci a se svými chronickými pacienty tu žiji mnoho let. Často za mnou proto přicházejí se svými trabli dříve než na radnici. Takže dobře vím, co je trápí a z čeho mají naopak radost. Ve vedení radnice Prahy 3 je právě TOP 09, takže spolupráce s ní i s regionální organizací je velmi těsná a účelná. Mnoho věcí dokáži probrat a vyjednat rychle, napřímo, bez zbytečných průtahů a byrokracie.

Máte svého favorita na příštího prezidenta?

Moje představy a požadavky na úřad prezidenta ČR v tuto chvíli ze známých kandidátů naplňuje nejlépe pan Jiří Drahoš.

Co považujete za nezbytné pro to, abyste mohla vést hezký a naplněný život (nejen ten pracovní, ale i soukromý)?

Condicio sine qua non je zdraví mé i všech mých blízkých. Jednoduše - proč bychom se netěšili, když nám Pánbůh zdraví dá …?

Děkuji za rozhovor.


Publikováno: 18. 10. 2017 Sekce: Naši lidé, Aktuálně

19. 4. 2024

Jan Materna: Oprava garáží ve Vinohradské ulici: Nový život pro nevyužívané prostory

Městská část brzy dokončí jednu z důležitých investičních akcí v oblasti parkování. Garáže ve Vinohradské ulici (ve…

9. 4. 2024

Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Jako předseda dopravní komise a výboru pro územní rozvoj se snažím využít průniku těchto dvou gescí a přicházím…