Ivo Denemark: Proměna radničních novin

/ Aktuálně / Naši lidé / Ivo Denemark: Proměna radničních novin

Ivo Denemark: Proměna radničních novin

V rámci koaličních vyjednávání způsobených neshodami uvnitř Pirátů na Praze 3 přepustila TOP 09 jedno místo v redakční radě radničních novin Zeleným. Musím říct, že jsem ho uvolnil rád, protože odcházím od hotové práce. Při pohledu zpět mi přijde až neuvěřitelné, jak se nám podařilo noviny proměnit k lepšímu.

 


Když jsem na tuto pozici v roce 2018 nastupoval, dělo se tak pár měsíců před volbami a starostou byl Alexander Bellu za ODS. Noviny, které v té chvíli vycházely, si nezadaly s volebními letáky, kdy postup tehdejší redakce byl zcela jednoduchý - zeptala se radních co mají zpracovat a ti jí dodali podklady o své práci. Probíhala dokonce jakási soutěž o to, kdo bude mít v novinách větší prostor.

Na první straně se střídali radní a starosta měl pak na té třetí svůj vlastní sloupek. Boj o prostor mezi nervózními politiky v předvolebním období pokračoval také na dalších stránkách, kdy se čtenář mohl dozvědět o plánech na zřízení nejnovější chytré lavičky/lampy od tehdejšího starosty, nebo o další sportovní akci pro děti kterou měl pod záštitou jiný radní, to vše vždy s fotkou.

Radniční noviny 10/2018Radniční noviny 10/2018

Situace před volbami dospěla dokonce do takové absurdnosti, kdy jsem musel konstatovat, že nevydáváme noviny, ale předvolební plakát a odmítl jsem s předkládanou verzí novin vydat souhlas.

Po nástupu nové koalice TOPSTAN, Zelení a Piráti jsme začali dlouhou cestu změny celých novin. Vycházeli jsme z toho, že noviny by měly být výrazně kratší, čtivější a usilovali jsme, aby v nich byla politika ponechána pouze ve vyhraněném prostoru. Zkrátka moderní služba veřejnosti, na kterou mohu být jako žižkovák hrdý a věděl, že si může přečíst zajímavý obsah, aniž by si musel číst PR články politiků o nesmyslech. Moje osobní ambice byla ta, aby noviny dostali něco speciálního, co by vystihovalo ducha naší svébytné čtvrti. Tím se staly rubriky “Imaginárium” a “Republika Žižkov”, kterých se úžasně zhostili Karel Světlík a Viktor Žižkov. Obě rubriky jsou pojaté literárně, pracují s fabulacemi a ukazují, že jsme hrdá čtvrť, která si ze sebe umí a hodlá dělat legraci:

Radniční noviny červen 2020

Při práci na nové koncepci novin také vyšlo najevo, že stávající externí redakce nesdílí naší představu nového konceptu a je ochotna pracovat pouze ve starém formátu. Bylo tedy třeba vybrat a sestavit redakci novou. Zda se nám to povedlo, musí čtenáři posoudit sami. Paralelně s těmito změnami probíhala práce na nové grafické podobě novin, která by měla být v souladu s novou visuální identitou Prahy /II :). První dvě čísla novin nám trvalo, než jsme dokázali najít přijatelný kompromis mezi požadavky moderního designu a novinářů, ale výsledek je z mého pohledu skvělý:

Radniční noviny červen 2020Radniční noviny červen 2020

 

Radniční noviny červen 2020Radniční noviny červen 2020

Dále jsme museli nalézt spravedlivý způsob, jak umožnit zastupitelům prezentovat své názory v novinách a mít také rovné zastoupení. Po důkladném nastudování tiskového zákona a praktik v různých radničních novinách musím říct, že většina z nich porušuje tiskový zákon. Není totiž příliš často dodržován princip rovného přístupu k možnosti se zde prezentovat. Práce v redakční radě je nevděčná. Musíte být připraveni bránit snahám politiků přehnaně se v nich prezentovat, nebo si skrze ně řešit osobní spory, zároveň musíte požadovat po redakci skvělé výsledky a pomáhat jí v jejich dosahování. Skvělým příkladem je místopředseda redakční rady Michal Vronský, který si vzal neformální patronát nad historickou rubrikou a společně s klubem Přátel Žižkova jí dal doslova druhý a život (aniž by se tím měl nějakou ambici prezentovat). Dobrý člen rady by měl být zkrátka zdrojem inspirace pro nová témata a podněty. Hlavně by měl mít na paměti, že to nejdůležitější pro většinu čtenářů je křížovka, pro mladší omalovánky (ano to jsme taky přidali)!

Jsem si jistý, že můj nástupce v této funkci si bude této odpovědnosti vědom a naváže na rozdělanou práci.


Publikováno: 1. 6. 2020 Sekce: Naši lidé, Aktuálně

19. 4. 2024

Jan Materna: Oprava garáží ve Vinohradské ulici: Nový život pro nevyužívané prostory

Městská část brzy dokončí jednu z důležitých investičních akcí v oblasti parkování. Garáže ve Vinohradské ulici (ve…

9. 4. 2024

Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Jako předseda dopravní komise a výboru pro územní rozvoj se snažím využít průniku těchto dvou gescí a přicházím…