Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

/ Aktuálně / Naši lidé / Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Jako předseda dopravní komise a výboru pro územní rozvoj se snažím využít průniku těchto dvou gescí a přicházím s projektem revitalizace vnitrobloků. Hlavním tématem bude jejich využití pro potřeby parkování aut, aby se ulevilo ulicím a současně se využil prostor nad auty pro volnočasové aktivity obyvatel přilehlých domů. Ideální by bylo využít střechu například jako komunitní zahradu, dětské hřiště, případně pro jakékoliv jiné aktivity zpříjemňující život místním obyvatelům. Cílem je vznik studie, která má sloužit nejen jako podklad pro případnou budoucí realizaci, ale i jako inspirace pro ostatní vnitrobloky a SVJ na Praze 3. Pro zpracování studie jsme vybrali objekt garáží v Biskupcově ulici, který je v majetku MČ Praha 3. Jedná se o bývalé nevyužívané sklady, které byly v minulosti předělány na nepříliš efektivní parkování.


Řešení je unikátní nejen spojením těchto dvou potřeb obyvatel Prahy 3, ale i zapojením studentů vysoké školy. Podařilo se nám navázat spolupráci s Fakultou architektury ČVUT, aktuálně připravujeme podklady pro závěrečnou práci. Pro studenty to bude zajímavá zkušenost nejen v podobě výzvy vytvořit harmonický projekt, ale i možnosti participace s veřejností. V projektu chceme aplikovat moderní trendy a technologie jak v podobě různého typu zeleně pro zkvalitnění pobytu, tak i například podporu elektromobility nebo jiné prvky smart city.

Věřím, že tato studie otevře debatu nad využitím vnitrobloků, nasměruje vývoj volných a často nevyužitých ploch podobným směrem a obrousí hrany současné vyhrocené diskuze o zeleni a parkování ve městě.


Publikováno: 9. 4. 2024 Sekce: Názory, Naši lidé, Aktuálně

19. 4. 2024

Jan Materna: Oprava garáží ve Vinohradské ulici: Nový život pro nevyužívané prostory

Městská část brzy dokončí jednu z důležitých investičních akcí v oblasti parkování. Garáže ve Vinohradské ulici (ve…

4. 3. 2024

Robert Pecka: Nové stromy na Vackově

Vackov je lokalita, která se nachází ve východní části Žižkova mezi Jarovem a Malešicemi. Místo, které zástavbou připomíná…