Představujeme členy regionálního výboru TOP 09 na Praze 3

/ Aktuálně / Naši lidé / Představujeme členy regionálního výboru TOP 09 na Praze 3

Představujeme členy regionálního výboru TOP 09 na Praze 3

Na podzim 2017 byl zvolen nový regionální výbor TOP 09 v Praze 3. Se staronovým předsedou Martinem Dlouhým a starostku Vladislavu Hujovou jsme před nedávnem zveřejnili samostatné rozhovory. Dnes přinášíme krátké představení dalších členů výboru – Jana Vokála, Jiřího Ptáčka a Jana Bíny.


Jaký smysl vám dává zapojení do komunální politiky?

Jan Vokál: Především můžu zlepšit věci, které se mě, mé rodiny a mých spoluobčanů bezprostředně dotýkají.

Jan Bína: Rád bych se zasadil o zlepšení kvality života občanů v dané lokalitě, a to mi právě aktivita v komunále umožňuje.

Jiří Ptáček: Popravdě mě to především baví. Možná díky tomu, že změny se odehrávají v bezprostředním okolí. Je to přímočaré a to je fajn.

Co je podle vás největší úspěch, kterého TOP 09 na Praze 3 dosáhla?

JV: Je toho určitě víc, ale za sebe jsem rád, že jsme zastavili předražené výdaje a překazili již připravené instalace obřích billboardů do parků a parčíků.

JB: Největším úspěchem je dle mého názoru obsazení postu starostky z vlastních řad a její úspěšné sedmileté působení.

JP: Praha 3 se v poslední době snaží více komunikovat s lidmi a zapojit je do dění na radnici. V podstatě ke každé zásadní změně nebo významné stavbě se koná alespoň jedna veřejná debata. Prostřednictvím participativního rozpočtu lidé prosazují změny ve svém okolí. A třeba na webu Čisté Trojky lidé již předali kolem 4000 podnětů a to nejen k čistotě. Taková míra participace s obyvateli není v Čechách obvyklá. Ve srovnání s minulostí je to zcela propastný rozdíl.

A co je naopak největší problém Prahy 3?

JV: Doprava, zejména nedokončení okruhů. Kvůli tomu se de facto samovolně vytvořila část vnitřního okruhu s využitím Spojovací. Bohužel, neschopnost magistrátu je v tomto alarmující.

JB: Domnívám se, že velkým problémem této městské části je situace kolem nákladového nádraží Žižkov a nedořešená dopravní infrastruktura.

JP: V rámci asanace měla být zbourána významná část Žižkova. Desítky let se v těch místech prakticky neinvestovalo. Zatímco v okolí Jiřáku má většina domů krásně zrenovovanou fasádu a nové podniky přibývají jako houby po dešti, tak v okolí Koněvovy ulice situace zrovna veselá není. A nejde jen o hmotnou stránku věci, ale i o kumulaci dalších problémů jako sprejerství, drogy nebo vandalismus.

Jaká je vaše nejoblíbenější místo v Praze 3?

JV: Letní zahrádka v restauraci Mon Ami.

JB: Náměstí Jiřího z Poděbrad, především pro poklidnou atmosféru, místní trhy, kavárny a zeleň.

JP: Já jsem prakticky celý život bydlel na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Na Jiřák jsem chodil do základní školy. Ke každé ulici mezi Jiřákem a Florou mám nějakou vzpomínku. Tady to mám nejraději.

Letošní parlamentní volby pro TOP09 nedopadly tak, jak si představovala a přála. Jakým směrem by se strana podle vás měla dále ubírat? A koho si bez ohledu na výsledky opravdu vážíte?

JV: Jsem příznivcem sjednocení minimálně se STAN. Proevropské středopravicové strany se dle mého názoru musí integrovat, jinak časem hrozí reálné nebezpečí jejich živoření a zániku. Vážím si vícero lidí, mám-li zůstat na půdě TOP 09, pak určitě pana knížete.

JB: Strana by měla vsadit především na mladé svěží tváře a komunikaci s občany. Vážím si úspěchu Dominika Feriho, který i přes své mládí dosáhl nečekaného úspěchu.

JP: Volby skutečně nedopadly tak, jak by si lidé z TOP 09 přáli, ale ten výsledek byl celkem předvídatelný. Když vezmeme v potaz, že se do parlamentu probojovaly tři strany s takřka stejným programem, je veliká klika, že žádná z nich nezůstala pod hranicí pěti procent. A právě ta rozštěpenost způsobila, že zatímco kandidátům ANO stačilo k jednomu mandátu 19 232 hlasů, tak TOP 09 získala mandát za 38 402 hlasů a STAN ještě o 5 000 více. Co mi však přijde skutečně smutné, že ačkoliv žijeme v období míru, nebývalé ekonomické prosperity a můžeme se těšit z nízké kriminality, tvoří více jak polovinu sněmovny lidé ze stran a hnutí, jež sami sebe označují za protestní.

Máte svého favorita mezi kandidáty na prezidenta?

JV: Mým favoritem je Jiří Drahoš.

JB: Zatím nejsem pěvně rozhodnut. Sleduji, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Ale musím říct, že mě zaujal pan profesor Drahoš.

JP: V prvním kole chci volit Pavla Fischera. Ve druhém kole podpořím kteréhokoliv ze známých kandidátů, který bude soupeřit s Milošem Zemanem.

 


Publikováno: 7. 1. 2018 Sekce: Naši lidé, Aktuálně

19. 4. 2024

Jan Materna: Oprava garáží ve Vinohradské ulici: Nový život pro nevyužívané prostory

Městská část brzy dokončí jednu z důležitých investičních akcí v oblasti parkování. Garáže ve Vinohradské ulici (ve…

9. 4. 2024

Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Jako předseda dopravní komise a výboru pro územní rozvoj se snažím využít průniku těchto dvou gescí a přicházím…