Představujeme členy regionálního výboru TOP 09 na Praze 3

/ Aktuálně / Naši lidé / Představujeme členy regionálního výboru TOP 09 na Praze 3

Představujeme členy regionálního výboru TOP 09 na Praze 3

Na podzim 2017 byl zvolen nový regionální výbor TOP 09 v Praze 3. Se staronovým předsedou Martinem Dlouhým a starostku Vladislavu Hujovou jsme před nedávnem zveřejnili samostatné rozhovory. Dnes přinášíme krátké představení dalších členů výboru – Jana Vokála, Jiřího Ptáčka a Jana Bíny.


Jaký smysl vám dává zapojení do komunální politiky?

Jan Vokál: Především můžu zlepšit věci, které se mě, mé rodiny a mých spoluobčanů bezprostředně dotýkají.

Jan Bína: Rád bych se zasadil o zlepšení kvality života občanů v dané lokalitě, a to mi právě aktivita v komunále umožňuje.

Jiří Ptáček: Popravdě mě to především baví. Možná díky tomu, že změny se odehrávají v bezprostředním okolí. Je to přímočaré a to je fajn.

Co je podle vás největší úspěch, kterého TOP 09 na Praze 3 dosáhla?

JV: Je toho určitě víc, ale za sebe jsem rád, že jsme zastavili předražené výdaje a překazili již připravené instalace obřích billboardů do parků a parčíků.

JB: Největším úspěchem je dle mého názoru obsazení postu starostky z vlastních řad a její úspěšné sedmileté působení.

JP: Praha 3 se v poslední době snaží více komunikovat s lidmi a zapojit je do dění na radnici. V podstatě ke každé zásadní změně nebo významné stavbě se koná alespoň jedna veřejná debata. Prostřednictvím participativního rozpočtu lidé prosazují změny ve svém okolí. A třeba na webu Čisté Trojky lidé již předali kolem 4000 podnětů a to nejen k čistotě. Taková míra participace s obyvateli není v Čechách obvyklá. Ve srovnání s minulostí je to zcela propastný rozdíl.

A co je naopak největší problém Prahy 3?

JV: Doprava, zejména nedokončení okruhů. Kvůli tomu se de facto samovolně vytvořila část vnitřního okruhu s využitím Spojovací. Bohužel, neschopnost magistrátu je v tomto alarmující.

JB: Domnívám se, že velkým problémem této městské části je situace kolem nákladového nádraží Žižkov a nedořešená dopravní infrastruktura.

JP: V rámci asanace měla být zbourána významná část Žižkova. Desítky let se v těch místech prakticky neinvestovalo. Zatímco v okolí Jiřáku má většina domů krásně zrenovovanou fasádu a nové podniky přibývají jako houby po dešti, tak v okolí Koněvovy ulice situace zrovna veselá není. A nejde jen o hmotnou stránku věci, ale i o kumulaci dalších problémů jako sprejerství, drogy nebo vandalismus.

Jaká je vaše nejoblíbenější místo v Praze 3?

JV: Letní zahrádka v restauraci Mon Ami.

JB: Náměstí Jiřího z Poděbrad, především pro poklidnou atmosféru, místní trhy, kavárny a zeleň.

JP: Já jsem prakticky celý život bydlel na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Na Jiřák jsem chodil do základní školy. Ke každé ulici mezi Jiřákem a Florou mám nějakou vzpomínku. Tady to mám nejraději.

Letošní parlamentní volby pro TOP09 nedopadly tak, jak si představovala a přála. Jakým směrem by se strana podle vás měla dále ubírat? A koho si bez ohledu na výsledky opravdu vážíte?

JV: Jsem příznivcem sjednocení minimálně se STAN. Proevropské středopravicové strany se dle mého názoru musí integrovat, jinak časem hrozí reálné nebezpečí jejich živoření a zániku. Vážím si vícero lidí, mám-li zůstat na půdě TOP 09, pak určitě pana knížete.

JB: Strana by měla vsadit především na mladé svěží tváře a komunikaci s občany. Vážím si úspěchu Dominika Feriho, který i přes své mládí dosáhl nečekaného úspěchu.

JP: Volby skutečně nedopadly tak, jak by si lidé z TOP 09 přáli, ale ten výsledek byl celkem předvídatelný. Když vezmeme v potaz, že se do parlamentu probojovaly tři strany s takřka stejným programem, je veliká klika, že žádná z nich nezůstala pod hranicí pěti procent. A právě ta rozštěpenost způsobila, že zatímco kandidátům ANO stačilo k jednomu mandátu 19 232 hlasů, tak TOP 09 získala mandát za 38 402 hlasů a STAN ještě o 5 000 více. Co mi však přijde skutečně smutné, že ačkoliv žijeme v období míru, nebývalé ekonomické prosperity a můžeme se těšit z nízké kriminality, tvoří více jak polovinu sněmovny lidé ze stran a hnutí, jež sami sebe označují za protestní.

Máte svého favorita mezi kandidáty na prezidenta?

JV: Mým favoritem je Jiří Drahoš.

JB: Zatím nejsem pěvně rozhodnut. Sleduji, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Ale musím říct, že mě zaujal pan profesor Drahoš.

JP: V prvním kole chci volit Pavla Fischera. Ve druhém kole podpořím kteréhokoliv ze známých kandidátů, který bude soupeřit s Milošem Zemanem.

 


Publikováno: 7. 1. 2018 Sekce: Naši lidé, Aktuálně

13. 11. 2023

Petra Sedláčková: Pracujeme na lepším veřejném prostoru Prahy 3

Rozšíření tramvajového ostrůvku v Biskupcově vyvolalo obrovskou pozitivní odezvu. Kdo se tam ráno pohybuje, dobře ví proč.…

11. 11. 2023

Připomínáme si válečné veterány

11. listopad je od konce 1. světové války vnímán jako Den válečných veteránů a obětí válek. Symbolem Dne veteránů se stal květ…