Martin Dlouhý - Covidový deník: Pražská pomoc podnikatelům

/ Aktuálně / Názory / Martin Dlouhý - Covidový deník: Pražská pomoc podnikatelům

Martin Dlouhý - Covidový deník: Pražská pomoc podnikatelům

Pražská ekonomika byla covidem poměrně dost zasažena, protože podíl sektoru služeb je v Praze významný. Město v rámci svých možností podnikatelům nabídlo pomocnou ruku. 

Praha má Poradní ekonomickou skupinu a Komisi pro restrukturalizaci pražské ekonomiky. Je to jedna z reakci na dopad covidu na ekonomiku, zejména na sektor služeb. Cílem komise pro restrukturalizaci pražské ekonomiky není řešení aktuálních problémů, ale jde o vytvoření platformy pro diskusi nad dlouhodobými opatřeními pro pocovidové období. Co přinese tato „futurologické“ komise, to ještě nevíme. Oproti tomu poradní ekonomická skupina řeší problémy ryze aktuální.


Poradní ekonomická skupina je složena z politiků, úředníků a zástupců podnikatelského sektoru (např. Viliam Sivek, Václav Stárek, Jakub Čacký, Filip Dvořák, Vlastislav Šos, Martina Ferencová, Vít Rozehnal). Skupinu vede radní Jan Chabr (TOP 09). Pravidelně jsou pořádány videokonference, na nichž se vzájemně vyměňují informace, hledá se možná spolupráce města a podnikatelů, konzultují se možnosti města krátkodobě pomoci podnikatelům.

Na poradní skupině bylo dohodnuto mnoho návrhů. Například Praha rozhodla o poskytování slev na nájemném ve výši 30 % z měsíčního nájemného uhrazeného za 3. a 4. čtvrtletí roku 2020. Tato možnost platí pro nájemce nebytových prostor určených k podnikání, jejichž činnost byla omezena v důsledku současné pandemie.

Platí také prominutí místního poplatku za užívání veřejného prostranství umístěním restauračních zahrádek pro letošní duben a květen. Město tak pokračuje ve své snaze zmírňovat ekonomické dopady na podnikatele v době covidu. Za předzahrádky neplatí provozovatelé restaurací už od loňského dubna, podobně jako za užívání veřejného prostranství v případě venkovního prodeje.

Program „V Praze jako doma“ na podporu cestovního ruchu nalákal v létě tisíce domácích i zahraničních návštěvníků. Do programu se zapojilo více než 400 ubytovacích zařízení. Návštěvníci získali volné vstupenky na téměř osmdesát turisticky atraktivních míst, jako jsou muzea, galerie nebo jednotlivé pražské památky. Praha rovněž nabízí zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z jiných měst a obcí mohou tento systém využít pro přípravu vlastních projektů.

Zmiňuji jen vybrané kroky Prahy k podpoře podnikání v době covidu. Někteří podnikatelé spolu se svými zaměstnanci bojují doslova o život a každá koruna podpory se počítá.

 


Publikováno: 28. 4. 2021 Sekce: Názory, Aktuálně

19. 4. 2024

Jan Materna: Oprava garáží ve Vinohradské ulici: Nový život pro nevyužívané prostory

Městská část brzy dokončí jednu z důležitých investičních akcí v oblasti parkování. Garáže ve Vinohradské ulici (ve…

9. 4. 2024

Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Jako předseda dopravní komise a výboru pro územní rozvoj se snažím využít průniku těchto dvou gescí a přicházím…