Michal Vronský: Dostatek školních kapacit i kvalita vzdělávání

/ Aktuálně / Názory / Michal Vronský: Dostatek školních kapacit i kvalita vzdělávání

Michal Vronský: Dostatek školních kapacit i kvalita vzdělávání

V příštím školním roce dokončíme dva důležité projekty. Jde jednak o lesní školku, která vznikne v parku Kapslovna a která doplní paletu přístupů předškolního vzdělávání na Praze 3. Druhou školku otevřeme na Vackově s kapacitou dvou tříd. Inspirována bude pedagogickým přístupem Začít spolu. Jde o první školku, kterou v rámci příspěvku na veřejnou vybavenost postavil pro Prahu 3 developer. Na konci června dokončíme nástavbu ZŠ Jeseniova, díky níž vzniknou dvě nové specializované učebny a dojde i k rozšíření školní družiny, jejíž kapacita je dnes nedostačující. ZŠ Jeseniova se týká i pilotní projekt pro-kognitivního osvětlení, jehož intenzita a barva světla jsou vhodnější pro výuku a vnímání dětí.


Na minulém zastupitelstvu jsme odsouhlasili taky postupnou proměnu ZŠ Cimburkova na školu waldorfského typu. Vede nás k tomu skutečnost, že o ZŠ Cimburkova v jejím současném pojetí jeví děti a rodiče ze spádových ulic minimální zájem. Druhým důvodem je fakt, že tu od 90. let máme waldorfskou MŠ a existuje tak i přirozená poptávka po navazujícím stupni. Některé rodiny se kvůli tomu dokonce stěhují mimo Prahu 3. Mohlo by to fungovat i naopak — rodiny z jiných městských částí se budou stěhovat k nám kvůli zajímavé škole. Pro lokalitu dolního Žižkova, která je spádovou oblastí Cimburkovy, by to mohlo znamenat významný impulz.

Menším projektem, který jsem před lety rozjednal, je pronájem školního dvora při ZŠ Lupáčova. Letos vznikne projekt a začnou první práce, hotovo by mělo být v první půlce roku 2025.


Publikováno: 14. 1. 2024 Sekce: Názory, Naši lidé, Aktuálně

19. 4. 2024

Jan Materna: Oprava garáží ve Vinohradské ulici: Nový život pro nevyužívané prostory

Městská část brzy dokončí jednu z důležitých investičních akcí v oblasti parkování. Garáže ve Vinohradské ulici (ve…

9. 4. 2024

Karel Vejvoda: Auta i zeleň v harmonii

Jako předseda dopravní komise a výboru pro územní rozvoj se snažím využít průniku těchto dvou gescí a přicházím…